‘Zilan’ı yaşamı askıda kalmış çocuklara armağan ediyorum’

0
27

 

 

ANTALYA(DİHA) – Antalya Film Festivali’nde “Azad” ve “Zilan” filmleri izleyici ile buluştu. Gösterim sonrası düzenlenen söyleşide konuşan “Zilan” filminin yönetmeni Mehmet Mahsum Akyel, “Ben Antalya’da doğup büyüyen bir Kürdistanlıyım. Çocukluğum hep iki kültür arasında askıda kalarak geçti. Bu sebepten çektiğim filmi yaşamı askıda kalmış bütün çocuklara armağan ediyorum” dedi.

Bu yıl 52’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde, “Azad” ve “Zilan” filmleri gösterildi. Akdeniz Üniversitesi içerisinde bulunan Olbia Çarşısı Sinema Salonu’nda gösterimi yapılan filmlere ilgi yoğun olurken, gösterilerin ardından film yönetmenleri katıldığı bir söyleşi düzenlendi. 

“Bölgede yaşayamadığımız çocukluktan dolayı öykülerimizi yazamaya başlarken çocuk temasını işliyoruz” diyen “Azad” filminin yönetmeni Yakup Tekintangaç “Bölgede yaşanan savaştan dolayı kalemim çocuğa gidiyor” dedi. Çocuk temasını çekmesinin bilinçli bir tercih olmadığını söyleyen Tekintangaç, “Bu ülkede yaşayıp Türk olmayan kişilerin durumuna bir göndermedir. Bundan başka anlamlar da çıkarılabilir ama seyirciye bırakmak istiyorum” diye konuştu.

Festival boyunca yaşanan teknik sorunlara da dikkat çeken Tekintangaç, “Bu sene kısa filmlerin uzun filmlerden önce gösterilmesi olumlu bir adım; ama filmleri çekerken emek veriyoruz. Gösterimlerde kötü makine kullanılması ve ses sistemi sorunlu salonlarda gösterilmesi çekimin kötü gösterilmesine neden oluyor” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘Yaşamı askıda kalan bütün çocuklara armağan ediyorum’

Çocuk temasını özellikle seçtiğini belirten “Zilan” filminin yönetmeni Mehmet Mahsum Akyel ise aileleri göçe mecbur kalmış çocukların geldikleri şehirlerde adaptasyon sorunu yaşadığını vurguladı. Akyel “Ben Antalya’da doğup büyüyen bir Kürdistanlıyım. Çocukluğum hep iki kültür arasında askıda kalarak geçti. Bu sebepten çektiğim filmi yaşamı askıda kalmış bütün çocuklara armağan ediyorum” dedi. 

Söyleşi soru-cevap bölümüyle son buldu.

(eç-fi/eal/ns)

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse