Sînopsîs

Film, 90’lı yıllarda yaşanan köy boşaltmalrını küçük bir kız üzerinden anlatmaya çalışır.

Bölüm 1: Altı köylü ve küçük bir kız (zilan) bir kamyonetin arkasında, göç etmek zorunda kaldıkları köyden başka bir şehre doğru yol alırlar. Kamyonette bir kadın kimsesiz kalan Zilan’a Külkedisi masalını bildiği tek dil olan kürtçe olarak anlatıyordur. Masalı dinleyen Zilan yorgunluğun da etkisiyle yavaş yavaş uykuya dalar.

Bölüm 2: Rüya ile gerçekler arasında Zilan’ın köyde yaşadıklarını görürürüz.

Bölüm 3: Kamyonetin geçtiği şehirde havai fişekler atılıyordur. Zilan havai fişekleri seslerini bomba sesine benzetir ve korkkarak kalkar. Arabanın arkasından gökyüzüne bakar ve havai fişeklerin yüzünde yaptığı aydınlatma ile film sona erer.

…Türkiye’de yaklaşık 4500 köy ve mezra boşaltılarak yüzbinlerce kişi güvenlik gerekçesiyle zorunlu göçe tabi tutulmuştur…

…Hayatı askıda kalmış BÜTÜN ÇOCUKLARA…

Synopsis

The movie is about the  evacuation of villages which was  at 90s  that the story  is told on a girl.

Section 1:six villagers and  one little girl go straight at the back of  a van to migrate from their villages to another city.A woman tells the story of Cinderalla  in Kurdish which is her one and only language she knows to Zilan who is all alone.Zilan falls asleep slowly by the effect of tiredness  while she is listening to the  story.

Section 2: We see what Zilan has lived in the village between dreams and facts.

Section 3: There is firework show where way the van passes .Zilan assumes the firework sound as bomb sound and wakes up in an afraid manner.She looks at  the sky at the back of the van and the movie ends with the lightening of fireworks on Zilan’s face.

…In Turkey,4500 villages and hamlets were evacuated and hundreds of people were subjected to migrate in the reason of security…

…The all children whose lives were in pending…

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse