YXK ‘Film Günleri’ 18 Nisan’da

0
25
kısadan-hisse-700x352
Nihal BAYRAM / Mainz
 

Kürdistan Öğrenciler Birliği, (Yekîtiya Xwendekâren Kurdistan, YXK), 18 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında, Almanya’nın Köln, Hannover ve Bochum kentlerinde Kürt Film Günleri düzenliyor. Film günlerinde toplumsal içerikli filmler gösterilecek. Bu günler boyunca, sevgi dilinden ırkçılığa, toplumsal çözüm arayışlarından işkence gibi insan hakları ihlallerine, yaşama ve mücadeleye dair konuları gündemine alan filmlere yer verilecek.


Gösterim programları

Film Günleri’nin startı, Hannover’de verilecek. Kentte ikincisi düzenlenecek etkinlik, 18-19 Nisan’da Leibniz Üniversitesi’nin Audimax Salonu’nda gerçekleştirilecek ve Mizgîn Müjde Arslan’ın “Asya”, Karzan Kader’in “Bekas”, Yüksel Yavuz’un “Hêvî” ve Ruhi Karadağ’ın “Simurg” filmleri gösterilecek.

Köln’de ise bu yıl etkinliğin beşincisi düzenleniyor. 25, 26 ve 27 Nisan’da Ludwig Film Müzesi’nin Filmforum Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikte, Mano Khalil’in “Arıcı”, Ömer Leventoğlu’nun “Mavi Ring”, Diyar Dersim ve Bilal Bulut’un “Qerîn”, Halil Fırat ve Metin Çelik’in “Denge Derî”, Ramazan Kızılırmak’ın “Salpa”, Veysi Altay’ın “Faili Devlet”, “Asya” ve “Hêvî” filmleri gösterilecek.

Bochum’da 30 Nisan ile 2 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğin adresiyse Ruhr Üniversitesi. Etkinlikte Cemil Kızıldağ’ın “Ketina ji Bihûştê”, Gülistan Acet’in “Bihuşta Zebeşan”, Veli Kahraman’ın “Zone Ma Koti Yo”, Halil Aygün’ün “Dom”, “Hisham Zaman’ın “Kar Düşmeden”, Seyfettin Tokmak’ın “Kırık Midyeler” ve Asya filmleri gösterilecek.

Ayrıntılı bilgi internette

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için her kent için açılmış bloglara bakılabilir: Hannover: kurdischefilmtagehannover2014. blogspot.de Köln: kurdischefilmtagekoeln2014.blogspot.de Bochum: kurdischefilmtagebochum2014.blogspot.de

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse