Yönetmen İpekçi: Acılar ayrıştırıyor

0
37

Her gün insanların katledildiği Kürt coğrafyasında kaynaşmadan söz etmenin anlamsız olduğuna dikkat çeken “Büyük Adam Küçük Aşk” filminin yönetmeni Handan İpekçi, “Tam tersi ayrışmadan söz edebiliriz ve bu ayrışma bizim toplumumuz için hayırlı bir ayrışma değil. Bu çatışmalı süreçten hemen çıkılmalı” dedi.

“Büyük Adam Küçük Aşk” ve “Babam Askerde” filmleriyle tanınan yönetmen Handan İpekçi, Wan’da bulunan Nuda Kültür Merkezi Sinema Birimi öğrencileriyle kısa metraj film hazırladı. Kısa filmin izleyicilere sürpriz olacağını söyleyen İpekçi, kette bulunduğu süre içinde aynı zamanda kültür merkezinin sinemaya dair çalışmalarını da inceledi. Kültür merkezindeki çalışmaların çok verimli olduğunu ve ilerletilmesi gerektiğini ifade eden İpekçi, “Bu tür çalışmaların daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. Ayrıca sinema biriminin de ilk kısa metraj çalışması olacak, ileride bu öğrencilerin iyi bir sinemacı olacaklarına inanıyorum” dedi. Kürdistan’da yaşanan savaş süreci ve sinemaya dair de değerlendirmelerde bulunan İpekçi, 1990’lı yıllardan bugünlere önemli gelişmelerin yaşandığını ancak gelinen süreçte şiddetin 1990’lı yıllardan daha fazla arttığını belirtti. Her gün insanların katledildiği bir coğrafyada kaynaşmadan da söz edilemeyeceğini vurgulayan İpekçi, “Her gün ölülerin olduğu, sivillerin öldüğü bir ülkede kaynaşmadan söz etmek mümkün değil. Tam tersi ayrışmadan söz edebiliriz ve bu ayrışma bizim toplumumuz için hayırlı bir ayrışma değil. Bu çatışmalı süreçten hemen çıkılmalı” dedi.

Savaşın beraberinde getirdiği kayıp ve göçlere de dikkat çeken İpekçi, “Ben bu savaşın biran önce bitmesini istiyorum, insanlar ölüyor, burada yaşayan insanlar yerlerinden yurtların göç etmek zorunda kalıyorlar. Bu kör şiddetin bitmesini istiyorum” diye konuştu.

Darbe sürecinden farksız

1994 yılında çekilen ve 12 Eylül askeri darbesini konu alan “Babam Askerde” filminden örnek veren İpekçi, “Babam askerde,12 Eylül sürecini çocukların gözünden anlatan bir filmdi. Askeri darbe döneminde yüz binlerce insan yurtdışına kaçmak zorunda kaldı, işkenceden geçti, bugün de iyi bir süreçten geçmiyoruz, barış sürecinin bozulduğu için. Bugün de gelinen süreçte insanlar düşüncelerinden dolayı soruşturma açılarak, gözaltına alınabiliyorlar” dedi. 

‘Savaştan en çok çocuklar etkileniyor’

Savaş ve acılardan en çok çocukların etkilendiğini hatırlatan İpekçi, şunları dile getirdi: “Acılı bir süreçten geçtiğinizde en fazla çocuklar yaralanıyor aslında. 12 Eylül’de askeri darbenin yaşandığı bir süreçten geçiliyordu, şuan bir sivil dönem yaşanıyor ama daha şiddetli acılar yaşanıyor.” İpekçi, 2001 yılında vizyona giren “Büyük Adam Küçük Aşk” filminin aynı yıl yasaklandığı hatırlatmasında bulunarak, şöyle devam etti: “Film Türkiye’de yaşanan acılı süreçleri ve Kürtçe ‘ye duyulan nefreti anlatıyordu. Yasaklandıktan sonra yargı yoluyla tekrar özgürleşti. İçinden geçilen süreç gerçekten üzüntü verici yaşanmaması gereken acılar, umarım bu dönemlerin de filmleri de yapılır.” 

İpekçi, Nuda Kültür Merkezi Sinema Birimiyle çektikleri kısa metraj filmin önümüzdeki günlerde izleyici ile buluşacağının bilgisini verdi. 

(ebk-bk/rk/sd)

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse