Yılmaz Güney Film Festivali Şengal’e adandı

0
35

Mîhrîcana Fîlmên Yilmaz Guney copy

Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği ve bu yıl Şengal’e adanan 5. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali 6-11 Ocak’ta izleyicilerle buluşacak. Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği ve bu yıl Şengal’e adanan 5. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali 6-11 Ocak’ta izleyicilerle buluşacak.

5. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali için basın toplantısı düzenleyen Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel, duyurusu için kameraların karşısına geçen Eşbaşkan Akel, bu yıl ki festivali, İŞİD çetesi tarafından gerçekleştirilen Şengal’deki soykırım kurbanlarına adanacağını açıkladı. Sinemanın kapitalist modernite açısından toplumları, kültürleri, dilleri, farklılıkları görmezden gelen tekçi anlayışla sadece kapitalizmi besleyen bir alanda kendini var etmeye devam ettiğini dile getiren Eşbaşkan Akel, “ Biz Kürdistan’da alternatif sinemayı yaratma hedefi ile yola çıktık ve bu çerçevede Yılmaz Güney film festivalini de Kürt halkı açısından bir değere dönüştürdük” dedi.

 

Festivalde yarışacak 11 film şöyle; Yönetmen Derya Durmaz’ın Ziazen’i, Fatemh Dasmart’ın Seven Stone’u, Nazif Coşkun’un Welat’ı, Yönetmen Taimour Ghaderi’nin Cennet Meyvesi Nar’ı, Mehmet Yamak ve Muhammet Ateş’in ortak projesi Dayı, Serhat Karaaslan’ın Dondurma’sı, Parviz Rostemi’nin Tirs Bimre’si, Tofigh Amani’nin Ands Apartmants’ı, Özlem Güler’in Li Ezmên’i, Yönetmen Cevahir Çokbilir’in Nar Zamanı, Eylem Esen ve Wedat Ermiş’in ortak yapımı Xêz.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse