Yeni bir tiyatro festivalimiz var artık: AltFest’13

0
106

 

2011 yılında yedi tiyatro mekanının bir araya gelerek tiyatroya, mekana ve seyir hallerine dair arayışlarını, kaygılarını ve çözüm yöntemlerini ortaklaştırmak için kurdukları “Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi” çalışmalarını sürdürüyor. Etkinlikler, söyleşiler ve panellerle sorunlarını sürekli gündemde tutan girişim, artık adını ‘Alternatif Sahneler’ olarak değiştirdi. Yeni sezona festivalle başlayacak olan Alternatif Sahneler’in düzenlediği AltFest’13 5-13 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yerli metinlere ve prodüksiyonlara yer verilecek festivalde prodüksiyon ve okuma tiyatrosu 9 gün boyunca yedi mekanda seyirci karşısına çıkacak.
Alternatif Sahneler’in basın sözcüsü ve aynı zamanda Altıdan Sonra Tiyatro ekibinden Gülhan Kadim’le festivali ve Alternatif Sahneler’in gündemini konuştuk.

Alternatif Tiyatro Mekanları artık Alternatif Sahneler oldu. Neden böyle bir değişim söz konusu?
‘Alternatif Tiyatro Mekanları Girişimi’ diye kurmuştuk biz bu girişimi. Ama insanlarda ‘Alternatif tiyatro mekanı’ olgusu çok yerleşemedi. Çünkü alternatif tiyatro diye bir kavram da var. Ama girişimdeki mekanların çoğu “Ben alternatif tiyatro yapıyorum” diyerek de ortaya çıkmıyor aslında. Sadece mekanlar alternatif, seyir biçimleri alternatif. Buralarda arayışlarını sürdürüyor girişimdeki ekipler. ‘Alternatif tiyatrolar’ denilince sadece mekan algılanmıyordu. Bu yüzden de ‘Alternatif Sahneler’ olarak değiştirdik. Sahne sanırım anlamı istediğimiz yere taşıyor. Önümüzdeki sezon başında yapacağımız festivalle birlikte ismimiz de değişsin istedik.

Festival fikrini ortaya çıkaran ne oldu?
Alternatif Sahneler olarak bazı söyleşiler yaptık. Yerli metinler ve seyir halleri üzerine özel bir hafta düzenledik. Sezon boyunca her cuma toplanıp daha ne yapabilirizi, başka ne üretimlerde bulunabileceğimizi tartışıyoruz hep. Festival zaten bu girişimin kurulduğundan beri düşüncesiydi. Biz sadece başlığını belirledik aslında. Oturup konuştuğumuzda bizim ortak derdimizin yerli metin üretiminde ilerlemek gibi bir kaygımız olduğunu gördük. Girişimdeki mekanların hepsinin yazarı var bu çok ortak ve bağlayıcı bir nokta oldu. O yüzden yerli metinin ön planda olacağı bir festival hazırlayalım dedik. Zaten tiyatro festivalleri var. Aynı türde yapılacak festivalin bizim için anlamı olmayacaktı. Yerli metinde de aslında önümüzde bir örnek de var. Galata performansın yürütücülüğündeki ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’ var. Onlar epeydir ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro’ üzerine çalıştı ve en son geçen sene bir festivale dönüştürdü bunu. Dolayısıyla önümüzde bu örnek de vardı. Yurt dışındaki yeni metin, yeni drama festivallerini de araştırarak bir şablon oluşturduk ve ‘AltFest’ diye bir festival planladık.

‘ALTERNATİF SAHNELER’DEN ORTAK BİR YAPIM

Festival programında neler göreceğiz?
Festivalde iki başlık olacak. Birisi sahnelenecek yapımlar olacak, biri de okuma tiyatrosu olacak. Eğer yazarın yazdığı metini sahneleme olanağı varsa ya da bir ekip zaten o oyuna çalışıyorsa, sahnelenecek oyunlar için başvurabilecek. Diğer yandan da oyun yazan ama bunu sahneleyemeyen yazarlar, yazdıkları oyunları festivaldeki okuma tiyatrosu bölümüne başvurarak bunları gösterme imkanı bulacak. Okuma kısmında üç jürimiz var. Ayşenil Şamlıoğlu, Tilbe Saran ve Sibel Aslan Yeşilay bu bölüme gönderilen metinleri okuyup seçecekler. Başvuran oyunlar da ‘Alternatif Sahneler’in her mekanında sahnelenecek.
Bir de festivale özel ‘Alternatif Sahneler’ ortak bir yapım yapacaklar. Bütün mekanların içinde olduğu bir oyun olacak. Kiminin oyuncu, kiminin yönetmen olacağı bir yapım olacak. Bu ekip de yine yerli bir metini oyunlaştıracak. Bu oyun festival boyunca yine her sahnede yer alacak. Belki festival bittikten sonra da sezon boyunca devam edebilir.(İstanbul/EVRENSEL)

Son Başvuru: 1 Haziran 2013 detaylar için http://alternatiftiyatromekanlari.com/

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse