Yapay Zeka Tarafından Yazılmış İlk Kısa Film Çekildi

0
43

Müzikti, resimdi derken yapay zeka şimdi de sinemaya el attı. Aşağıda izleyeceğiniz Sunspring adlı kısa filmin senaryosu yapay zeka tarafından kaleme alındı, insanlar tarafından çekildi. Bu, tarihte bir ilk!

İnternetten izleyicileriyle buluşan filmin başrolünde Silicon Valley dizisinden tanıdığımız Thomas Middleditch var. Daha önce herhangi bir yapay zeka botundan aforizmaları duymadıysanız, filmi izlemeden önce kendinizi buna aşina etmeniz faydalı olabilir. Zira filmin diyalogları yeni başlayanlar için takip etmesi zor olabilir. Bu arada altyazılardan otomatik Türkçe’yi seçebilir ya da İngilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz)

Sunspring, bir bilim kurgu filmi olarak sınıflandırılıyor; aktörlerin diyalogları, giysileri ve ortama bakarak bunu söylemek mümkün. Ancak asıl sebep, filmin senaristi olan yazılımın 80 ve 90’lara ait bilim kurgularla büyümüş/eğitilmiş olması. Benjamin adı verilen yazılımın geliştiricisi New York Üniversitesi’nde Yapay Zeka araştırmaları yapan Ross Godwin. Filmin yönetmeni Oscar Sharp ile birlikte senaryo yazabilen makineler fikri üzerinde çalışan ikili, sorunu Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) adı verilen bir nöral ağ geliştirerek bu seviyeye gelmiş.

Tabii yapay zekanın senaryo yazması o kadar kolay değil. Zira makine anlamsız epey anlamsız diyaloglar ve sahneler de yazmış, yönetmen senaryoyu elden geçirerek ‘insanların anlayacağı’ şekle sokmuş.

Bu projenin geleceği olur mu ya da yapay zeka senaryo yazarlarının elinden işini alır mı? Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Zafer Aziz Özer 14 Haziran 2016, 16:29

    Bilim kurgudan çok pembe dizi kıvamında olmuş sanki. Bilgisayarın yapay zekasından çok duygusal zekası çalışmış 🙂 Teknolojik bakımdan heyecan verici olsa da, asıl ileride ortaya çıkacak senaryoların şaşırtmasını ve mümkünse bayağılıktan uzak durmasını bekliyorum.

    Reply

  • ŞIROVE BIKE

    Ji kerema xwe re şîrove bike!
    Ji kerema xwe navê xwe binivîse