Vicdani Ret belgeseli

0
124

 

Türkiye’de yaşayan ve farklı gerekçelerle vicdani retlerini açıklayan vicdani retçilerin devlet ve askerliğe ilişkin görüşlerinin yanısıra yaşadıkları deneyimlerin de ele alındığı “Askersiz Bölge: Vicdan” belgeselinin yapımcılığını ve yönetmenliğini H. Mirza Aydın üstlendi.

Belgeselde Kürt, İslamcı, anarşist, milliyetçi-muhafazakar ve kadın olma durumu gerekçesiyle eline silah almayı reddeden vicdani retçilerle yapılan röportajlara yer veriliyor. Farklı dünya görüşlerine sahip olmakla birlikte ellerine silah almayı ve bir orduya katılmayı reddetme ortak paydasında buluşan vicdani retçilerin devlet, ordu ve otoriteye bakışı ortaya konuyor. Ayrıca, ‘Her Türk Asker Doğar’ anlayışının kabul gördüğü bir toplumda anti militarist olmanın nasıl bir durum olduğu da ele alınıyor.
“Askersiz Bölge: Vicdan” belgeselinde vicdani  retçiler Enver Aydemir, Ali Fikri Işık, İnan Süver, M. Serdar Delice, Mehmet Tarhan, Merve Arkun, Nebiye Arı Çelik, Tayfun Gönül’ün yaptıkları eylemle ilgili düşüncelerine yer verilirken, farklı birçok vicdani ret açıklaması da yer alıyor.

KÜLTÜR SERVİSİ

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse