Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Lisa Çalan’a ödül

0
23

Lisa_Çalan.jpg

Ankara’da 19’ncusu düzenlenecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 5-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da seyirciyle buluşacak. Şiddet ortamına dikkat çekmek amacıyla “Sevgi neydi?” temasıyla düzenlenen festivalde Diyarbakır’daki HDP mitingine yönelik bombalı saldırıda iki ayağını kaybeden sanatçı-yönetmen Lisa Çalan’a ödül verilecek. 

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 5-12 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Ankara’daki Neva Palas Otel’de tanıtım toplantısı yapılarak, festival ve filmler hakkında bilgi verildi. Festivalin açılışı 5 Mayıs Perşembe günü Kızılırmak Sineması’nda “Bağlar”, “Vank’ın çocukları” ve “Kuzey Bölgesi” filmleriyle gerçekleştirilecek. 6 Mayıs’ta Devlet Opera ve Bale salonunda açılış ve ödül töreni, 12 Mayıs’ta ise Kızılırmak Sineması’nda festivalin kapanışı ve ödül töreni gerçekleştirilecek. 10 bölümden oluşan festivalde yerli ve yabancı 60 film gösterilecek. Dünyanın her yerinden kadınların hikâyelerinin bulunduğu filmler, renkli kadın hikâyeleri ile drama ve bilim kurguya pek çok dalda sinema eserini barındırıyor. 

Bu yılki tema: Sevgi neydi?

Uçan Süpürge aktivistlerinden Selen Uçar, savaşın, ırkçılığın, cinsiyetçiliğin, türcülüğün, ötekileştirmenin, her gün yeni biçimleriyle ortaya çıktığını belirterek, “Bunların olağanlaştığı bugünün dünyasında karanlığın dışında bir umut kavramı üzerine bu temayı verdik” dedi. 

Dünyanın her yerinden kadın hikâyeleri

Festival Danışmanı Bilge Taş ise bu filmlerin sinemada kadın perspektifini anlatacağını ve sinemada var olan kadın hikâyelerini çeşitlendirmesi ve görünür kılması açısından çok önemli olacağını kaydetti. Taş, “Kadın sinemacılar nasıl fon bulur?”, “Nasıl film yapar?” sorularının cevabının bile sinemadaki cinsiyet eşitsizliğini gösterdiğini söyledi. Taş, festivalde LGBTİ’den, savaş bölgesinde yaşayan çocukların gelişimi ve mülteci kadınlara kadar kadının bulunduğu ve yaşadığı her alandan kesitlerin yer alacağını söyledi. 

‘Kadınların çok kadim bir tarihi var’

Festivalin bir diğer amacının da sektörde kadın üretiminin güçlendirilmesi ve kadın emeğinin görünür kılınması olduğunu vurgulayan Taş, “Başka şekillerde sinema yapmanın mümkün olduğunu göstermek ve kadınların katılımının arttırılmasını amaçlıyoruz. Kadınların çok kadim bir tarihi, çok fazla anlatılması gereken hikâyeler var. Sinemada ‘tek tip’ anlatılan kadın hikâyelerinin dışına çıkarak farklı bir bakış açısı sağlamak istedik” ifadelerini kullandı. 

19’uncu yılda ödüller

Festivalde Onur Ödülü Selda Alkor’a, başarı ödülleri Bilge Olgaç, Bingöl Elmas ve Tülay Bursa’ya verilecek. Tema ödülü ise Haziran 2015’te Diyarbakır’daki HDP mitingine yapılan bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden yönetmen Lisa Çalan’a verilecek. Festival boyunca filmler Kızılırmak Sineması, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. 

(nö/fç)

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse