Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali 24 Nisan’da başlıyor

0
105

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 24-29 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenleyeceği 9. “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 11 sahnede 12’si yabancı, biri yerli okul tiyatrosu, 5’i yerli özel tiyatro ve Devlet Tiyatroları’nın 4 bölgesinden 7 değişik oyun olmak üzere toplam 24 oyuna ev sahipliği yapacak. Toplam 72 temsilin verileceği festivalde, bir seminer ve atölye Çalışması, bir okuma tiyatrosu, 7 atölye çalışması ve uçurtma şenliği gerçekleştirilecek.
24 Nisan Çarşamba günü saat 11:00’de Anıtkabir ziyareti ve saygı duruşuyla başlayacak festival saat 12:00-14:30 arası Kuğulu Park’ta düzenlenecek açık hava etkinliklerinin ardından Akün Sahnesi’nde saat 15:00 te sahnelenecek Leland Faulkner’ın (ABD) “Dünya Harikası” adlı oyunu ile festival açılış temsilini verecek. HOLLANDA’DAN BREZİLYA’YA…

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurtdışına açılımını sağlamak, tanıtmak” amacıyla, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 2005 yılından başlayarak her yıl 24-29 Nisan arasında Ankara’da düzenlediği “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”ne, bu yıl Hollanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Brezilya, İsrail, Singapur, Sırbistan, Endonezya, Macaristan ve Polonya’dan gelen gruplar, farklı yerli gruplar ile Ankara, Konya, Adana ve Diyarbakır Devlet Tiyatroları’nın çocuk oyunları sahnelenecek.

***

‘Dünya Tiyatro Günü’nde oyunlar ücretsiz!

DEVLET Tiyatroları Genel Müdürlüğü, bu yıl kutlanacak olan Dünya Tiyatro Günü (27 Mart 2013  Çarşamba) nedeniyle, 11 bölgedeki 22 sahnesinde 24 değişik yerli ve yabancı birbirinden güzel oyunu ücretsiz olarak sahneleyecek. Dünya Tiyatro Günü’nde oyunları izlemek isteyen sanatseverler, ücretsiz biletlerini Devlet Tiyatroları gişelerinden ya da ilgili müdürlüklerden temin edebilecek.

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse