Uhrevi filmler furyası başladı

0
129

 

Sinema endüstrisi peygamberlerin hayatını anlatmak için kolları sıvadı. Hollywood Musa Peygamber’i anlatmaya hazırlanırken, İran ve Katar da yarışa güçlü katılıyor

Hollywood, Türkiye’deki televizyon kanallarına epey benziyor aslında. Her başarılı yapım, kısa bir süre içinde bir furyaya dönüşüyor. Son 10 yıldır, sinemalardan süper kahraman filmlerinin eksik olmaması biraz da “Hollywood’un yaratıcılık refleslerinin körelmesine” bağlanabilir. Beyazperdenin yeni furyası ise, peygamberlerin hayatını anlatacak büyük bütçeli yapımlar.

Darren Aronofsky’nin Nuh Peygamber’i anlattığı Noah adlı film merakla beklenirken, Musa Peygamber’in hayatını anlatacak iki proje de birbiriyle yarışmaya hazırlanıyor. Tabii bu furyayı Hollywood’la sınırlandırmak da yersiz olur. Zamanın ruhu demek, belki de daha yerinde olacaktır. Zira İran ve Katar da Muhammed Peygamber’in hayatını büyük bütçeli yapımlarla beyazperdeye aktaracak.

Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstleneceği Exodus, Musa Peygamber’in Firavun’a karşı mücadelesini anlatacak. Senaryosunu Steve Zaillian’ın kaleme aldığı yapımda, Christian Bale’in Musa Peygamber’i canlandırması için görüşmeler sürüyor. Warner Bros’un Musa Peygamber filmi Gods and Kings ise bu yarışta geride kaldı. Steven Spielberg’ün filmden çekilmesi üzerine, yapım şirketi Ang Lee’ye imza attırmak için görüşüyor.

Muhammed Peygamber filmleri

İran ve Katar ise, Muhammed Peygamber’in hayatını beyazperdeye aktarmak için birbiriyle yarışıyor. Proje için 1 milyar dolar harcayacağını açıklayan Katarlı şirket, danışman olarak Lord of the Rings serisinin yapımcılarından Barrie Osborne’u tuttu. İranlı yönetmen Majid Majidi ise 30 milyon dolarlık projenin çekimlerine başladı. Her iki kesimin Kuran yorumları farklı olduğundan, filmlerin siyasi propaganda işlevi göreceği öngörülüyor.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse