Toulouse’da ‘Ez Kurd im’ filmine yoğun ilgi

0
105

Fransa’nın Toulouse şehrinde dün akşam Nicolas Bertrand’ın yönetmenliğini yaptığı “Ez Kurd im” filminin gösterimi gerçekleştirildi. ABC sinemasındaki gösterime Bertrand da katıldı.

Kürt Kültür Derneği, Dünya Kadın Yürüyüşü ve Barış Hareketi tarafından organize edilen gösterime 200’ü aşkın kişi katıldı. Büyük beğeni toplayan filmin gösteriminin ardından bir konuşma yapan yönetmen Bertrand, filmin çekimlerinde Paris’te katledilen Kürt siyasetçisi Fidan Doğan’ın katkılarının büyük olduğunu belirtti.

Fransız basınının Kürt kadın siyasetçilerinin katledilmesinin ardından yaşanan gelişmelere duyarsız kaldığının altını çizen Betrand “Oysa Cumhurbaşkanı Francois Hollande Rojbin’i yakından tanıdığını açıklamıştı. Fransız basını bu nokta üzerinde durmadı. Katliamın üzerinden aylar geçmesine rağmen hukuksal anlamda bir ilerleme sağlanmasını bırakalım ailelerine bile gereken bir açıklama yapılmadı. Fransa bu katliamı bir an önce açıklığa kavuşturmalıdır” şeklinde konuştu.

Fransa ve Türkiye arasında imzalanan anti-terör anlaşmasının iktidara gelen Sosyalist Parti tarafından iptal edilmesine dikkat çeken Bertrand, Kürtlere karşı sürekli olarak operasyonların geliştirildiğini söyledi.

Betrand konuşmasının devamında yakın bir gelecekte Kürdistan ve Türkiye’deki faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için Cumartesi annelerini konu alacak bir filmi çekeceğini açıkladı.

Komünist Parti milletvekili Pierre Lacaze ise yaptığı konuşmada başından beri Kürtlerin mücadelesine destek verdiklerini belirterek “Son dönemde gelişen barış sürecini yakından takip ediyoruz. 40 milyonluk bir halkın bir statüye kavuşmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Gösterim etkinliği konuşmaların ardından Kürt yöresel yemeklerinin ikram edilmesiyle son buldu. 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse