Star Wars Serisi Hakkında Az Bilinen Gerçekler

0
77

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

Yoda

1. Star Wars Serisinde birçok farklı ırk var ve hepsinin kaynağı filmde belirtilmiş ancak Usta Yoda’nın hangi ırka mensup olduğu belirtilmemiştir.

2. Star Wars’un ilk üçlemesinde Usta Yoda üç parmaklı idi; ancak geçmişi anlatan ikinci üçlemede Usta Yoda dört parmaklı olarak gösterilmiş.

3. Death Star’ın içindeyken Luke ve Solo’nun üniformasını çaldıkları Stormtrooper’ın seri numarası George Lucas’ın ilk filmi olan “THX 1101” dir.

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

4. Darth Vader’ın kaskı parlak ve yansıtıcı özellik taşıdığı için çekimler sırasında kameramanlar ve set çalışanlarının yansımaları net bir şekilde kaskın üzerinden görülebiliyordu. Bu amatör görüntünün önüne geçebilmek için Darth Vader’ın sahnelerinde tavana yüzlerce ışık takıldı ve kaskın üzerinde ışık yansımaları olması sağlanarak bunun önüne geçildi. Zaten olay uzayda geçtiği için bu durum sırıtmadı.

5. George Lucas farklı dillerdeki terimleri filmlerinde kullanmasıyla bilinir. Star Wars içinde bu durum geçerli. Örneğin; Yoda Sanskritçe savaşçı, Vader ise Flemenkçe baba demek.

6. “Star Wars” ile Stanley Kubrick imzalı “2001: A Space Odyssey” filmlerini çeken prodüksiyon ekibi tamamiyle aynıdır.

7. George Lucas filmlerdeki birçok yaratığın adını çocuklarının konuşmalarında sarfettiği anlamsız sözcüklerden koymuştur. “Jar Jar Binks” bunlardan biridir.

8. Dart Vader’ın; sesi,vücudu ve suratı için üç ayrı aktör filmde oynadı. Yani Dart Vader’ı 3 aktör canlandırdı. James Earl Jones; Darth Vader’ın sesi, Sebastian Shaw; Darth Vader’ın yüzü ve David Prowse da Darth Vader’ın vücududur.

9. Revenge Of The Sith filminin Türkçe dublajlı versiyonunun son sahnesindeki Darth Vader’ın seslendirmesini, Tamer Karadağlı yapmıştır.

10. E.T.’nin ırkı da Star Wars evrenindeki bir gezegende yaşamaktadır. Hatta galaktik senatoda söz sahibidirler. Yeni serinin ilk filmi olan Gizli Tehlike’de Prenses Amidala’nın senato konuşması sırasında kısa bir sahnede görülmektedirler. Bu sahnede Amidala’nın arkasında oturan kişiler ise filmin kostüm tasarımcısı ve ses tasarımcısıdır.

Star Wars

11. Star Wars’ın ilk filmi için düşünülen isim “Adventures of Luke Starkiller as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars” idi. Ancak bu ismin çok uzun olacağına kanaat getiren yapımcılar filmin ismini Star Wars olarak kısalttılar. Kısa bir ayrıntı daha var “Luke Starkiller”. Luke Skywalker için ilk olarak “Luke Starkiller” ismi düşünülmüş ve kadın bir karakter olması planlanmıştı, ancak yapımcılar bunu da değiştirdiler.

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

12. “Attack Of Clones” filminde bir Jedi Ustası olan Mace Windu’yu canlandıran Samuel L. Jackson kullandığı ışın kılıcının renginin mor olup olamayacağını George Lucas’a sormuş ve George Lucas’ta iyilerin yeşil, kötülerin kırmızı renkli ışın kılıcı kullanacağını söylemiş ve kabul etmemiştir. Ancak daha sonra Lucas’ı ikna edip mor renkli ışın kılıcı kullanmıştır. Bunu gören Star Wars hayranları da onun kötü olabileciğini düşünüp işkillenmiştir.

13. Jabba the Hutt karakterini oynatabilmek için 10 profesyonel kukla sanatçısı, her iki ellerini de kullanarak eş zamanlı olarak çalışmıştır.

14. 2.02 boyunda olan Liam Neeson için filmdeki bütün kapılar onun rahatça geçebilmesi için yeniden düzenlenmiştir. Filmdeki bu düzenlemenin bedeli ise yaklaşık olarak 150 bin dolar olmuştur.

Star Wars

15. “A New Hope” filminin çöl sahnelerinin tamamı Tunus’ta Tataoine denen bir bölgede çekilmiştir. George Lucas bu ismi filmde gezegen ismi olarak kullanmıştır. Hatta filmin çekimlerinden sonra, film için inşa edilen yapılar orada öylece bırakılmıştır. Günümüzde bu yapıların içerisinde insanlar yaşamaktadır. Filmimn bazı sahneleri de Kapadokya’da çekildi.

16. Star Wars: Empire Strikes Back filmindeki asteroit kuşağındaki asteroitlerden bir tanesi ayakkabı, bir diğeri de patatestir.

17. İlk filmde Qui Gon’un kullandığı iletişim cihazı aslında Gillette marka bir kadın tıraş bıçağıdır.

18. Serinin ilk fragmanı, filmin vizyona girmesinden 6 ay önce sinemalarda gösterildi ve “bir erkek, bir kız ve bir evrenin hikayesi”, “bir milyar yıllık yapım” gibi sloganlara sahipti. Filme güvenmeyen yapımcılar bu sayede biraz ilgi çekmeyi planlamıştı. Ancak film o kadar sevildi ki Amerika’da insanlar neredeyse izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrıldı.

19. Darth Vader’ı canlandıran David Prowse tam bir ışınkılıcı katiliydi. Işınkılıcı sahnelerinde sürekli kılıçları kırdığından devam filmlerinde bu sahnelerde dövüş koordinatörü Bob Anderson rol aldı.

20. Filmin vizyona girmesinden sonraki günlerde yan ürünlere ve oyuncaklara olan talep karşılanamıyordu. George Lucas ve Kenner Toys firması yeni bir fikir bularak içi boş hediye paketleri piyasaya sürdü. Kutuyu alana oyuncak piyasaya sürülür sürülmez sahip olma garantisi veriliyordu. Boş paketler 16 dolardan satılmaktaydı ve oyuncaklar iki ay içinde sahiplerine ulaştı. 2005’te bu paketler kısıtlı olarak yeniden piyasaya sürüldü.

Mark Hamill

21. Luke Skywalker’u canlandıran Mark Hamill, çekimler sırasında trafik kazası geçirmiş ve zarar gören yüzü nedeniyle yeniden çekimleri zora sokmuştu. Hamill daha sonra sadece burnunun kırıldığını ve yüzünün ameliyatla eski haline döndüğünü söyledi.

22. Yeni serinin ilk filmi olan Phantom Menace‘de Tatooine sahnelerinin çekimi için ilk film olan “A New Hope”da kullanılan aynı yerler kullanılmış ancak bu çekimler sırasında son 50 yılın en büyük kum fırtınası yüzünden bütün set yıkılmış, tüm set ve Podracerlar baştan yapılmak zorunda kalınmıştır.

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

23. Chewbacca’nın sesi; harmanlanmış vahşi hayvan kükremelerinden, R2-D2’nun elektronik sesi; bebek seslerinin elektronik hale getirilmesinden, ışın kılıcının Voorm vooorm sesi mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılması sonucu çıkan sesten ve Darth Vader’ın nefes alma sesi ise dalış tüpünün sesinden elde edilmiştir.

24. İmparatorluk subaylarının kostümleri Nazi subaylarının üniformalarından esinlenilmiştir. Ayrıca subayları oynayan oyuncuların nazi subaylarına benzer bir şekilde normal olarak değilde hafiften alman aksanıyla konuşmaları istenmiştir.

25. Filmin en meşhur hatalarından biri, odaya giren bir askerin başını kapıya vurmasıydı. Star Wars hayranları filmlerde yüzlerce hata bulmuştu, bunların bir kısmı ancak çok dikkatli izleyiciler tarafından fark edilebiliyordu.

26. Hayden Christensen ve Ewan McGregor, her dövüş sahnesinde ağızlarıyla fiuvvv fiuvv diye ışın kılıcı sesi yapıyormuş. Tabi daha sonra bu sesler kesiliyormuş.

27. 1986 yapımı “Jedi’nin Dönüşü” filminin son sahnesinde; Usta Yoda, Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi gülümserken görülmektedir. Ancak bu sahnede Anakin rolündeki Hayden Christensen’in bizzat kendisinin olması, kendisinin o yıllarda daha portakaldaki vitamin olduğu düşünülünce, Star Wars hayranlarını dumura uğratmış ancak daha sonra yapılan açıklamada bu sahnenin filme daha sonradan eklendiği açıklanmıştır.

28. Filmin ikon haline gelmiş “May the force be with you” sloganına benzer bir şekilde, “May the fourth be with you” ile kutlanılan 4 Mayıs günü ayrıca“Luke Skywalker Günü” olarak da bilinir.

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

29. Serinin tüm filmlerinde görünmek sadece iki karaktere kısmet oldu. Onlar da Anthony Daniels’ın canlandırdığı şaşkın C3PO ve Kenny Baker’ın canlandırdığı her eve lazım R2D2 isimli droidlerdi.

30. 1978-1986 yılları arasında 250 milyondan fazla Star Wars figürü satıldı.

31. Yapımcılar dokuz bölümden oluşan serinin altıncısı ile başlanmasını isteyince George Lucas seriyi altı filme indirdi ve dördüncü bölümle ilk Star Wars filmi çekildi. Hem tarihsel olarak doğru olması hem de sürpriz ögelerden kopmamak adına filmler 4-5-6-1-2-3 sıralaması ile izlenebilir.

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

32.  İlk filmlerde Obi-Wan Kenobi karakterini canlandırmış olan oskarlı aktör Alec Guiness, Star Wars için “peri masalı çöplüğü” dedi ve sonrasında filmin hasılatından yüzde 2 pay istedi.

Kaynak:1, 2, 3, 4, 5, 6

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse