Soma’yı İyi Anlamak İçi̇n “Bori̇nage” Belgeseli̇ İzlenmeli̇!

0
23

Misère au Borinage 1934

 

DEVRİMİCİ BİR YÖNETMEN: JORİS İVENS

Kamerasını silah gibi kullanan ve filmleriyle mevcut sistemin yaptırımlarını sorgulayan Hollandalı Joris İvens; savaşırken film çeken, film çekerken savaşan usta bir belgeselciydi. İvens, tehlikeli yaşayan sinemacılardandı. İvens, “Halkın sanatçısı, halkın savaşçısıdır” düsturuyla hareket edip, dar kapılardan ve engebeli yollardan geçmeyi denedi. Çünkü o, biliyordu asıl gerçek yolun zor olanı başarabilmekten geçtiğini. Başarıya giden yolun engebeleri aşmaktan geçtiğini iyi idrak etmişti. Ve her zaman sınırda yaşamayı göze almıştı.


İvens, salt propagandaya girmeyip estetik bir dil de yakalayan ve konuyu dolandırmadan muhatabına ulaştıran zeki bir sinemacıydı. Kendi zamanına duyarsız kalmadan zor koşullarda üreten yürekli bir sinemacıydı. Yaşadığı dönemde sinema için eşsiz yapıtlar ortaya çıkardı ve insanları bazı şeyleri sorgulamaları için derin düşüncelere sevk etti. Düşüncesini pratikte de uygulayan İvens, İspanya iç savaşı’na katılmış ve daha sonra da Endonezya, Kamboçya ve Vietnam’da da bulunmuş ve savaşmıştır. Sinemacı kimliği yanında devrimci ve enternasyonalist şahsiyeti de takdire şayandır.

 

İvens’in çektiği bazı filmler şunlardır; Borinage, Yeni Toprak, Yağmur,  İspanya Toprağı, Endonezya Çağrısı ve 400 Milyon filmleridir.

 

BORİNAGE

Borinage, Belçika’nın güneyinde Fransa sınırında bulunan bir bölgenin ismidir. Bu bölgede bolca maden ocakları vardır ve o dönemde kömür ihtiyacının çoğu bu madenlerden sağlanıyorudu. Bu bölgede çalışan binlerce kömür madencisi günyüzü görmeden, neredeyse bütün zamanını bu madenlerde geçiriyordu. O zaman da zor koşullarda bir yaşam idame ediyorlardı ve neredeyse karın tokluğuna çalışıtırılıyorlardı. Bir müddet sonra kapitalizmin içine girdiği kriz dolayısıyla birçok fabrika kapanıyor ve maden ocakları da terkediliyor. Daha sonra da Borinage’de sefalet başlıyor ve halk açlıkla yüz yüze kalıyor. Kapitalistlerin ellerinde bulunan birçok gıda vb. şeyler halka verilmeyip dökülüyordu ya da yakılıyordu. Halka varlık içinde yokluk dayatılıyordu. İşte Borinage belgeseli bunun üzerine gelişen bir dizi olayın öyküsüdür.

 

1930’larda gelişen bu sosyal olaylara duyarsız kalmayan İvenes dönemine göre çok iyi bir belgesel çıkartabilmiştir. Bugun bile izlerken, belgeselin nasıl güncelliğini koruduğunu görebiliyoruz. Değişen bir şey yok, bazı durumlar kendini tekrar ediyor hala ne yazık ki!

Türkiye’de yaşanan Soma katliamının “kader” olmadığını ve bu işin fıtratında da “ölüm” ün olmadığını, olamayacağını sanırım hepimiz biliyoruz! Gerçek şudur ki fosilleşen iktidarın fıtratında, “pervasızlık” var!

 

Sinemaya Kurdî sitesi olarak bu filmi Başbakanın Mikrofonlu Erleri olan ve deve kuşu misali başını kuma gömen; gerçekleri çarpıtarak yalana sığınan Türkiye medyasına ithaf ediyoruz!

Böyle bir belgesel çektiği için de İvens’ teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi seyirler…

 

Ardin Diren

 

İngilizce ve Türkçe Altyazı Seçeneği Mevcut. CC menusunden dilediğiniz altyazı dilini tercih edebilirsiniz..

 

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse