Sinemayı köylere taşıyacaklar

0
111
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bedran BABAT / Wan – Diha
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sinema Topluluğu öğrencileri tarafından Wan’da kent merkezinde açılan kafe kente yeni bir soluk getirdi. Harabe ve atıl durumda olan ahşap binayı kafeye çeviren öğrenciler, kafeden gelen gelir ile Wanlı yurttaşları sinema ile tanıştırıyor. Kentin İskele Caddesi’nde açılan kafenin tüm mobilya ve dekorasyonu öğrenciler tarafından komün olarak toplanılan paradan karşılanırken, kafenin içerisine kütüphane kuruldu. Daha sonra öğrencilerin ortak kararı ile kafeye ‘Mülksüzler’ ismi verildi. Daha çok öğrencilerin uğradığı kafenin en önemli özelliği ise gelen misafirlerin duvarlara yazı yazabilmesi. Kafe duvarında Şêx Saidê Kurdî, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Balzac, Goethe, Nitczhe ve Montaigne gibi ünlü düşünür, Kürt din adamı, sanatçı, şair ve yazarların sözleri yer alıyor.


‘Van’ı sinemayla tanıştırdık’

YYÜ Sinema Topluluğu üyesi ve aynı zamanda kafeyi işletenlerden olan Ümit Özmen, kafenin komünal birliktelik ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle açıldığını söyledi. Özmen, “Biz YYÜ’da okuyoruz, ayrıca sinema topluluğunun da üyeleriyiz. Wan’da daha önce birçok mahalle ve köyde ücretsiz sinema gösterimi gerçekleştirdik. Ama imkansızlıktan kaynaklı istediğimiz şekilde bu projemizi hayata geçiremedik. Daha sonra kafe tarzı bir yer açmayı düşündük. caddede dolaşırken bu yapı ile karşılaştık ve hep birlikte kullanılmayan binayı kiralayarak kafe haline getirdik” diye konuştu.

Zabıta müdürü engelliyor

Kafenin açılmasının en önemli amaçlarından bir tanesinin Wanlı yurttaşları sinemayla tanıştırmak olduğunu belirten Özmen, “Daha önce kent merkezinde belediyeye ait Feqiyê Teyran Parkı’nda halka yönelik film gösterimlerimiz oldu, Ancak belediye zabıta müdürü parkı işgal ettiğimiz söyleyerek bir daha izin verilmeyeceğini söyledi. Biz de film gösterimi yapamadık. BDP’li belediyede zabıta müdürünün sanata yönelik bu tutumu çok yanlış” dedi.

Amaç gezici film aracı

Kafenin işletmeden çok, sosyal alan olduğunu söyleyen Özmen, “Kafe şu an tam bir sosyal alan olarak donatılmış, kafede yurttaşların kitap okuyabileceği  alan oluşturuldu. Yine kafenin duvarlarına gelenler duvar yazısı yazabiliyor. Haftanın 3-4 günü çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bunların en önemlileri  kafe bahçesinde film gösterimi, şiir dinletisi ve canlı müzikler. Bu tür sosyal alan Wan’da hiç yok. Daha sonraki hedefimiz araç satın alıp, o aracı gezici film aracı haline getirmek ve sinemayı her tarafa götürmek. Yine kafemizde sanatçıların katılacağı konserler düzenleyeceğiz” diye konuştu

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse