Sinemaya Özgürlük

0
72

Stockholm Film Festivali jürisi içinde yer alan sanatçı Ai Weiweis’in yurt dışına çıkışını engelleyen Çin hükümeti, Stockholm’un Çin Büyükelçiliği önünde geçen hafta yapılan gösteriyle protesto edilmişti. Önceki gün de İran hükümeti tarafından yurt dışına çıkışı engellenen Yönetmen Mohammad Rasouluf’la dayanışmak amacıyla İran Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yapıldı. Sanatçılar gözlerini siyah bezlerle bağlayarak İran hükümetinin Rasoulof’un yurt dışına çıkışını engellemesini protesto etti. Gösteriye katılanlar arasında festivale katılmak amacıyla Stockholm’de bulunan Amerikalı Yönetmen Sen Gullette ile İsveçli Yönetmen Tarek Saleh de bulunuyordu. Saleh, kendisinin Ortadoğu kökenli olduğunu ve oradaki durumun sanatçılar açısından getirdiği güçlükleri bildiğini belirterek, göz bağlama eylemini yönetmenin filmindeki bir sahneden esinlenerek gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kabul edilemez bir tutum

Festival Şefi Git Scheynius de İran’ın tutumuna tepki göstererek, “İranlı yetkililerin bir sanatçının ülkesinden dışarı çıkmasına izin vermemesi kabul edilemez” dedi. Festivalin Jüri heyetinin Başkanı Kristian Petri ise, sanatçı, yönetmen ve gazetecilerin görevlerini yapmalarına izin verilmemesini protesto etmek ve sansüre dikkat çekmek amacıyla gösteriyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl festival jürisinde yer alan Çinli Sanatçı Ai Weiwei da Çinli yetkililerin festivale katılmasına izin vermemesini protesto etmek amacıyla kendisinin yaptığı bir tahta sandalyeyi Stockholm’e yollamıştı. İsveç Devlet Televizyonu’na konuşan Weiwei, “Festivale katılmayı çok isterdim. Davetten onur duydum. Ev hapsinde tutulduğum ve pasaportuma el konulduğu için Stockholm’e gelemeyeceğim” demişti.

Kadın filmleri çoğunlukta

‘Özgürlük’ temasıyla düzenlenen festivalde gösterilen, çoğunluğu ifade özgürlüğü ve insan haklarını konu alan 180 civarındaki filmin dörte birinin yönetmeni kadın. Stockholm Film Festivali’nde gösterilecek filmler arasında, Mohammed Rasoulof’un “Manuscripts Don’t Burn” filmi, Prömiyerini bu yılkı 66. Cannes Film Festivali’nde yapan Kürt yönetmen Hiner Saleem’in My Sweet Pepper Land (Benim Tatlı Acı Ülkem) filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse