Sinemaya alternatif bir bakış

0
88

Dicle MÜFTÜOĞLU / Amed – Diha

13-17 Kasım tarihleri arasında Êlih’te (Batman) gerçekleştirilecek 4. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali’ne başvurular başladı. Êlih Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği festivale başvurular 15 Eylül tarihine kadar devam edecek. Festival, bu yıl atölye çalışmalarıyla başlayacak. Festivalin organizasyonunu üstlenen Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nden Merwan Xwedêda, festivalin bu yıl 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirterek, festivale ilişkin bilgi verdi. Kürtlerin sinema sanatıyla uğraşma konusunda yeni olduklarını ve bu nedenle kısa filmin Kürtler açısından önemli olduğunu belirten Xwedêda, “Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali, gelişmekte olan Kürt sinemasının yeni ve genç yeteneklerini açığa çıkarmak, bu ürünleri halkla buluşturmak ve uzun vadede endüstriyalizmden bağımsızlaşmış bir sinema alanı oluşturmak için gerçekleşmektedir. Pazara alternatif olarak, amatör bir ruhla, kolektif anlayış ve emekle gerçekleşen, meselesini anlatabilecek kadar uzun üretimlerin ortak platformudur” dedi.

 

‘Hazine kaybedildiği yerde aranır’

Dernek olarak son iki yıldır festival çalışmalarına katıldıklarını belirten Xwedêda, festivalin Halil Dağ’a adanma nedenini şu cümlelerle açıkladı: “Ortadoğu coğrafyasında sinema sanatı, özelde Kürt sineması kendi gerçekleşmesini öykünerek değil, hakikati arayarak, kendi uygarlık sahasında geliştirmektedir. Halil Dağ, bu gerçekleşmenin, hem sanatsal hem de toplumsal mücadelesinin bir sembolü olarak Kürt sineması için bir mihenk taşıdır. ‘Hazineler kaybedildiği yerde aranır’ desturuna kulak vererek, kendi ülkesinin savaşçısı ve sinemacısı olan Halil Dağ şahsında; Dağ sineması olarak kavramsallaşan Kürt sinemasının yeni kimliğine ve arayışına atfen bu yılki festival Halil Dağ’a adanmıştır.”

 

Yarışma bölümü

Festivalde kısa film ve kısa film-öykü kategorilerinden oluşan yarışma bölümlerinin yanı sıra, uzun metrajlı filmler ile belgesel filmlere de gösterim kategorisinde yer verilecek. Kısa film kategorisinde birinci seçilecek filme 7 bin TL, ikinci filme 5 bin TL, üçüncü filme ise 3 bin TL para desteği, kısa film-öykü kategorisinde seçilecek öyküye ise ödül olarak 5 bin TL film yapım desteği verilecek

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse