Sinemalarda Şiddet ve Çocuklar

0
100


Sinemalarda Şiddet ve Çocuklar

Sinemalarda Şiddet Ve Bu Filmlere İzlemeye Gelen Çocuklar, Onları Para İçin Engellemeyen Sinema Salonları

Bugün aslında güzel bir gündü benim için. Yıllardır beklediğim film olan Star Wars Episode 3 gösterime girmişti. Büyük bir heyecanla Bir sinemada 13:45 seansına gittim. O sinemada altyazılı olmamasına ve dublajlı olmasına rağmen izlemeye karar verdim. Sonuçta son yıllarda Türkçe dublajla gösterilen sinema filmlerindeki dublajlar eski dublajlara göre kat kat iyiydi. Neyse salona geçtiğimde film başlamak üzereydi. Reklamlar vardı. Dikkat ettiğim zaman salonda 30 35 kadar çocuğa rastladım. 10 15 kadar da yetişkin vardı. Bu rakamlar değişik olabilir karanlıkta seçebildiğim bu kadardı. 

Neydi bu gariplik. Sonuçta Star Wars Bölüm 3 de olsa izleyeceğim film bir aksiyon filmi idi ve de pek çok şiddet sahneleri olacağı kesindi. Bu filmde çocukların ne işi vardı. Ayrıca bu tür aksiyon filmlerinde salonun sessizliğine önem verilir. Çünkü her an her şey olabilecekmiş gibi her sahneyi izlemeli ve filme odaklanmanız lazımdır. Çocukların da bir filmi susmadan izlemesi beklenemez. Özellikle de salonda 35 kadar çocuk varsa. 

Film başlar başlamaz gürültü başladı. Hepsi;
– Oh be sonunda başladı diyerek bağırmaya başladılar. Tabi ki ben devreye girerek susturdum…

Filmin Türkçe dublaj olması çocukları bu filme çekmişti altyazılı değil diye de sinema tutkunları başka sinema salonlarını seçmişlerdi. Çünkü bilet gişesinde altyazılı değil diye geri dönen çok vatandaş gördüm. Çocukların gürültüsü bitmedi. Boş sandalyeleri açıp kapatmaları. Koltukların arkasına vurulan tekmeler. Aksiyonun tam ortasında abartı şekilde yaptıkları gülmeler. Allah’ım neler neler. Kaç defa susturdum onları ama hep devam ettiler.

Şiddet içeren sahnelerde korkup bağıranlar bile oldu. Düşünsenize pek çok insan birbirini boğazlamaya çalışıyor ve bunu çocuklar izliyor. Maalesef bazı bilgileri spoiler olur diye de veremiyorum. Bir sahnede alev alev yanan bir adam vardı. Kamera da özel efektleri iyi görebilmemiz için zum yapmıştı bunu gören çocukların çığlıkları hala kulaklarımda. 

Bu ne biçim zihniyettir. Çocuklar hem kendileri izleyemediler. Bizlere de izletmediler. Filmden onların yüzünden hiç zevk alamadım. Ayrıca onların çığlıkları içimi parçaladı. 

Sizce bu tür filmlerde çocuklara yasak konulmalı mı? Bence konulmalı. Şimdi abartı şiddet mi vardı diyeceksiniz. Cevabım yetişkinlere göre hayır ama bir çocuk izleyecekse o filmi her türlü az şiddet o çocuk için çok şiddettir. 

Sinema salonu sahibine bu durumu şikayet ettim. Çocukları bu tür bir filme nasıl alırsınız dedim. Korkudan bağıranlar oldu dedim. Ayrıca da çok gürültü yapıp filmi bize izletmediler dedim. Sinemanın müdürü o halde hemen çocukları çıkartacağını söyledi. Ben ise filmin bittiğini söyledim. Artık gerek kalmadığını da ilave ettim. Müdür bana gerçekten iyi davrandı lakin Türkiye’deki bu sistem yani yaş sınırlaması olmaması durumu çok sorun yaşattı. Ona bu tür filmlerde yaş sınırlaması yapması gerektiğini söyledim. O da dağıtımcı firmaların buna karşı çıktığını söyledi.

Son yıllardaki sinema izleyicisindeki büyük artış film dağıtımcılarının yaptığı bu büyük hatadan mı kaynaklanıyor acaba. Yaş sınırlaması koymayarak çocukların psikolojisinin hiçe sayılması ile birlikte o zavallı çocukların paralarını ceplere mi indirmek istiyorlar. Bakın benim 30 35 kadar çocuk var dediğim filmdeki çocukların yaş ortalaması abartısız 10 idi. Gelin gerisini siz düşünün. Para için yapılan bu şeylere artık dur diyelim. İçeriğinde bir miktar erotizm bulunan filmlerde yaş sınırlaması yapıldığı gibi içerisinde aşırı küfür barındıran ya da çocukların izlemeyeceği tarzda şiddet barındıran filmlere bir yaş sınırlaması gerekiyor.

Sizlerden isteğim benim bu önerime destek çıkmanız ve benim bu mesajımı gönderebildiğiniz kadar gruba ya da sitelere göndermeniz Bu tarz şiddet filmlerine gelerek hem kendi psikolojilerine zarar veriyorlar hem de o filmi izleyen diğer yetişkinlere yaptıkları gereksiz gürültüyle( bu gürültü gereksiz yere gülmeler , sandalye tekmelemeleri , birbirleriyle şakalaşmalar , yüksek sesle sohbet ; Korkudan bağırmaları değil yani) Haydi bu işe bir son verme adına sesimizi duyuralım. Çocuklarımızı şiddetten ve küfürden uzak tutalım. 
Desteklerinizi bekliyorum.

Emre Şeyda
SinED Yönetim

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse