Sinemada Çekim Hataları

0
38

Çekim Hataları
Sinema bu güne kadar hatasız bir film üretememiştir belki de. Ekip ne kadar profesyonel olursa olsun onları şaşırtacak, arkalarını döndüklerinde veya bir anlık dalgınlıkla jenerikteki 250 kişinin gözünden kaçan hatalar kaydedilmiştir.

Hatta bazen montaj sırasında bile fark edilmeden seyirciye ve eleştirmene ulaşmıştır bu hatalar. Sinemanın her yönü konuşulduğu gibi çekim hataları da her zaman ilgi duyulan bir konudur.

Sadece çekim hatalarını filmleri defalarca seyrederek takip eden ve ortaya çıkaran, hatta bu hataları toplayan kitaplar yazan sinema meraklıları vardır. Bazen ülkemizin filmlerini eleştirirken çok büyük yapımların da hatalarla dolu olduğunu unutmamalıyız.

Dances with Wolves – 1990
Kurtlarla Dans
Yönetmen : Kevin Costner

Braveheart – 1995
Cesur Yürek
Yönetmen : Mel Gibson

Independence Day – 1996
Kurtuluş Günü
Yönetmen : Roland Emmerich

Titanic – 1997
Titanik
Yönetmen : James Cameron

The Lord Of The Rings – 1998
Yüzüklerin Efendisi
Yönetmen : Ralph Bakshi

Saving Private Ryan – 1998
Er Ryan’ı Kurtarmak
Yönetmen : Steven Spielberg

Deep Blue Sea – 1999
Mavi Korku
Yönetmen : Renny Harlin

End Of Days – 1999
Şeytanın Günü
Yönetmen : Peter Hyams

Vertical Limit – 2000
Dikey Limit
Yönetmen : Martin Campbell

Erin Brockovich – 2000
Tatlı Bela 
Yönetmen : Steven Soderbergh

Mission: Impossible II – 2000
Görevimiz Tehlike II
Yönetmen : John Woo

Gladiator – 2000
Gladyatör
Yönetmen : Ridley Scott

Harry Potter – 2001
Harry Potter
Yönetmen : Chris Columbus

Lost – 2004 / 2009
Kayıp
Yönetmen : Jack Bender

Komiser Şekspir
Hapse giren Kadir İnanır nasıl baş komiserliğe terfi edebiliyor.

Vizontele
Deli Emin, TV’yi gömerken TV’nin üstünde toprak bir tepe oluşuyor. Ancak bir sonraki çekimde TV’nin üstü eski haline dönüyor.

Senaryoya göre film Hakkari’de geçiyor. Ancak filmde kullanılan araçların plakaları 65. Yani filmin çekildiği yer olan Van’ın plaka kodu.

Güle Güle
Havaalanına giderken Zeki Alasya ile Metin Akpınar konuşuyor. Zeki Alasya, arabanın önünde oturuyor ve Florya Sahil Yolu’nda. Metin Akpınar, arka koltukta ve başka bir yerde. 

Her Şey Çok Güzel Olacak
Taksici, uyuşturucu hap alıp satan adamın telefonunu Cem Yılmaz’a veriyor. Telefon numarası filmin sponsoru olan Telsim’e ait. Cem Yılmaz, bunu iyice belirtmek için soruyor: “Başı 542 miydi abi?” İyi de uyuşturucu hap satanların Telsim’i tercih etmesi iyi bir şey mi?

Süt Kardeşler
Şaban ve Ramazan dahil gemideki tüm askerler sıraya giriyor. Önden çekimlerde Şaban’ın solunda Ramazan var. Ama Şaban’ı arkadan gördüğümüzde solundaki başka birinin kafası.

Bekçiler Kralı
Kemal Sunal bir çöp kamyonunu kullanırken direksiyonunu çıkarıyor ve yan koltuğa atıyor. Ama sonraki görüntülerde direksiyon takılı.

Sakar Şakir
Kemal Sunal, umumi tuvalet sırasında önündeki adamın şapkasına işiyor ve adam şapkayı kafasına geçirince sırılsıklam oluyor. Hemen Şakir’i kovalamaya başlıyor ancak üzeri kupkurudur.

Kurtlar Vadisi Irak
Balina Kasa Mercedes ile camın önüne geliyorlar, patlama olduktan sonra 123 kasa Mercedes ortaya çıkıyor.

gulmece.com

2008 Yılının En Hatalı Filmleri

İnternet sitesi moviemistakes.com, sinemasever okurlarından, filmlerdeki mantık ve kamera hatalarına dair bilgi ve uyarıları derleyerek 2008’in en hatalı filmlerini bir liste halinde yayınladı. Listenin tepesinde yer alan Kristal Kafatası Krallığında tam 67 hata saptanmış.

1957 yılında geçen filmde, bu tarihe uymayan pek çok detay var. Bunlardan biri filmde Indiana Jones ve oğlunun kullandığı Harley Davidson motosiklet; dikkatli gözler motosikletin modelinin 2000’lerden sonra olduğunu fark etti. 

Filmin bir sahnesinde açılan ve Orta Amerika ülkelerinin yer aldığı haritada Belize de bulunuyor. Bugün Belize adlı bir ülke var ama bu ülkenin adı 1973’e kadar İngiliz Hondurası (British Hounduras) idi. 

Kristal Kafatası Krallığı’nda, sahnelerin sürekliliğinde de farkedilen hatalar var. Bir sahnede Harrison Ford kıvrılmış bir gömlekle perdede görünüyor ancak sahnenin devamında gömleği düz olarak üzerinde bulunuyor. 

Hatalı filmler listesinin ikinci sırasında yine büyük bütçeli bir devam filmi yer alıyor; Batman – Kara Şövalye… 

46 hatanın saptandığı filmde, Joker aynı sahnede iki farklı saç stili ile perdede görünüyor. Bir başka sahnenin devamında Joker’in silah tuttuğu el değişmiş. 

ABBA müzikali Mamma Mia’da saptanan hata sayısı Kara Şövalye’dekilerden sadece bir tane daha az. Bu da, tarihte en çok DVD satışı rakamına ulaşan Mamma Mia’yı, hatalar listesinde üçüncü basamağa koyuyor.

Listenin duyurulduğu sitenin başkanı Jon Sandys listeye giren filmler hakkında şunları söyledi; “bu kadar büyük bütçeli filmlerde bu tür hatalardan yapılmayacağını ya da en azından hataların bilgisayar yardımıyla kapatılacağını düşünürsünüz. Ama hatalar yapılmaya ve dikkatli gözler de bunları bulmaya devam ediyor.”

Listedeki ilk on film şunlar;

01 – Indiana Jones ve Kristal kafatası Krallığı – 67 hata
02 – Batman-Kara Şövalye – 46 hata
03 – Mamma Mia! – 45 hata
03 – Twilight – 45 hata
05 – High School Musical 3- 41 hata
06 – Arzın Merkezine Seyahat – 31 hata
07 – Step Brothers – 24 hata
08 – James Bond-Quantum of Solace – 23 hata
09 – Get Smart – 23 hata
10 – Iron Man – 21 hata

Kaynak
ntvmsnbc

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse