Sinemacılar Oscar’a Tepki Gösterdi

0
39

Akademi’nin sunucusuz bir ödül töreninin gerçekleşeceğini açıklamasının ardından ilk tartışmalar ortaya atılmıştı. Bu karardan sonra bir de bu yılki Oscar Töreni’nde dört kategoride yer alan ödüller reklam aralarında verilecek açıklaması yapıldı. Büyük bir tartışma yaratan bu karar üzerine yönetmenler, görüntü yönetmenleri ve yapımcılar Akademi’ye tepki gösterdi.

24 Şubat gecesi düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni hakkında Akademi, En İyi Kurgu, En İyi Sinematografi, En İyi Live-Action Kısa Film ve En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı kategorilerinin ödülleri reklam aralarında sahiplerine takdim edileceğini duyurdu. Ödülü alan isimlerin yaptıkları konuşmaların daha sonra sosyal medya üzerinden yayınlanacağı da eklendi. Fakat bu kararın tartışmalara neden olmasıyla 95 sinemacı tarafından bildiri hazırlandı. Aralarında Oscar adayı Never Look Away’in görüntü yönetmeni Caleb Deschanel, Vice filminin kurgu tasarımcısı Hank Corwin, üçer kez Oscar ödülünün sahibi olan Robert Richardson, Vittorio Storaro ve Emmanuel Lubezki, ikişer kez ödül sahibi olan Janusz Kaminski ve John Toll, Damien Chazelle, Dee Rees, Spike Jonze, Ang Lee, Cary Joji Fukunaga, Martin Scorsese ve Seth Rogen gibi isimler yer alıyor. Bildiri, Akademi’nin bu kararının yanı sıra sinema sektöründeki hiyerarşiyi de protesto ediyor.

Bildiri metninin söz ettiği durumlar ise şöyle: En İyi Kurgu, En İyi Sinematografi, En İyi Live-Action Kısa Film ve En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı kategorilerine ait ödüller sahiplerine reklam aralarında verilmesi ve bu yolla törenin süresinin kısaltılması kararından Akademi’nin vazgeçmesi gerekmektedir. Ödül sahiplerinin duygusal tepkilerini de içeren konuşmaların törenden daha sonra yayınlanması, konuşmacıların konuşmalarının kesilerek sansürlenmesine neden olabilir. Bu yolla Akademi’nin yıllarca savunduğu sinema anlayışı zedelenecek ve sinemacılar korunamayacaktır. Ayrıca Seth Rogen’ın söyledikleri alıntılanarak “Sinemayı insanların gözleri önünde onurlandırmaktan daha iyi bir kutlama yöntemi olabilir mi?” sözlerine bildiride yer verildi.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne