Sinema Sanatçısı Uysal Diyarbakır’da anıldı

0
40

Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği, Şırnak’ın Besta bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Sinema Sanatçısı Halil Uysal’ı düzenlediği etkinlikle andı.

Diyarbakır Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği binasında düzenlenen anma etkinliğine Mezopotamya Kültür Merkezleri, Yekta Gençlik Merkezi ve Gençlik Kültür Merkezi çalışanları katıldı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Uysal’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi sırasında duygulu anlar yaşanırken, bir çok kişi göz yaşlarına hakim olamadı. Cegerxwin Kültür Merkezi Sinema Birimi çalışanı Özkan Küçük yaptığı konuşmada Halil Uysal’ın yaşamı hakkında bilgi verdi.
‘Bize başka bir dünyadan imgeler gönderdi’

Uysal’ın isminin ardına koyduğu “Dağ” ismini hak eden ender insanlardan biri olduğunu belirten Küçük, Halil Uysal’ın edebi kişiliğine dikkat çekti. Uysal’ın yazıları ve edebi diline de değinen Küçük, “Modern çağın asla anlayamayacağı, kendisinin de zaman zaman tartıştığı gibi, başka bir çağda yaşıyor olmanın, başka türlü akan zamanın tadını çıkarıyor olmanın, başka türlü bir mülkiyet bir arkadaşlık ilişkisinin olduğu doğayla başka türlü bir birleşmenin mümkün olduğu bir dünyadan yazdı bize” dedi.

Küçük, Halil Uysal’ın yolu dağa düşmüş modern bir derviş olduğunu söyleyerek, kendilerine başka bir dünyadan imgeler gönderdiğini ifade etti.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne