Sinema sanatçıları: Sevgi Emektir!

0
130

Çok sayıda sinema sanatçısı yayınladıkları mektupta, Emek Sineması’nın yıkılmadan yerinde restore edilerek korunmasının istedi.

 

İSTANBUL – Tarihi Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto eden sinema sanatçıları ve sinemaseverlere polisin sert müdahalesinin ardından 400 kadar sinema sanatçısı, “Sevgi Emek’tir!” başlıklı mektupla Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı göreve çağırdı.

Emek Sineması’nın yıkılmadan varolan yerinde restore edilerek korunmasının istendiği mektupta, “Aslen bir kamu mülkü olan Emek Sineması ile ilgili yaşanan süreçte, Emek’in asıl sahipleri olan bizlerin, kamunun görüşleri yok sayıldı. Emek Sineması’nın yıkımını öngören proje, sadece tek bir kültür varlığının değil ‘kültürün’ ve ‘sinema tarihinin’ de yıkımı anlamına geliyor” denildi. Mektupta ayrıca, “Barışçıl bir protestonun sebepsiz bir şiddetle bastırılmasında sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumları hesap vermeye çağırıyoruz” denilerek siyasi irade göreve davet edildi. Mektupta Nuri Bilge Ceylan, Cem Yılmaz, Rutkay Aziz, Görkem Yeltan, Fikret Kuşkan, Berk Hakman, Özcan Alper, Rıza Kocaoğlu, Hazal Kaya, Haktan Pak gibi çok sayıda oyuncu, yönetmen ve sinema emekçisinin imzası bulunuyor. DİHA

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse