Sinema kolektifinden atölye çalışması

0
122

Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Mezopotamya Sinema Atölyesi’nin atölye çalışmaları devam ediyor. 1 Kasım’da başlayacak atölye çalışmalarına başvurular başladı. Dört dönemdir açtığı temel sinema atölyelerinin yanı sıra proje atölyesi de çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl proje atölyesi kapsamında çekilen 6 kısa filmden Qapsûl (Kapsül) ve Bihuşta Zebeşan (Karpuz Cenneti), bu yıl 50. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kısa film kategorisinde yarışıyor. Film gösterimleri, paneller ve seminerlerin gerçekleştireleceği atölyelere sinema sanatına emek veren, alternatif ve devrimci sinemanın önemli isimleri katılıyor.


Atölye 6 ay sürecek

Sinemaya ilgi duyan herkesin katılacağı atölyelerde senaryo, kurgu, kamera ve film çekmeyi öğrenmek isteyenlerin teorik ve uygulamalı dersler alacağı belirtildi. 6 ay sürecek atölyeler kapsamında öğrenciler piyasa ve ticari koşullardan bağımsız üretim yapabilme imkanı yakalayabiliyor. Ayrıca atölye kapsamında öğrencilerin yazdıkları senaryolardan bir tanesinin seçilerek filme çekileceği de ifade edildi.

Farklı alanlarda dersler

Alanında uzman kişilerin atölyelerde sinemanın bir çok alanında dersler vereceği kaydedildi. Dersler kapsamında Senaryo Yazımı / Öykülemede Biçim: Hüseyin Kuzu, Türkiye Sinema Tarihi: Zahit Atam, Ahmet Soner, Dünya Sineması / Sinemada Akımlar ve Film Çözümlemeleri: Metin Gönen, Kürt Sineması: Kazım Öz, Zahit Atam, Zeynel Doğan, Belgesel Sinema: Enis Rıza, Thomas Balkenhol, Suncem Koçer, Kazım Öz, Sinemada Brecht Estetiği: Mutlu Parkan, Anlatıda Üçüncü Yol/Biyokomünal: Kemal Orgun sunumlarını gerçekleştirecek. 15 günde bir yapılacak seminerler kapsamında ise Yönetmen Özcan Alper, Sırrı Süreyya Önder, Yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve yönetmen Veli Kahraman bilgilerini paylaşacak.

 

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse