‘SîNema’ için geri sayım başladı

0
21

kürt sinemasi dergi

Amed merkezli çalışmalarını yürüten Ortadoğu Sinema Akademisi (OSAD) öncülüğünde, ilk Kürtçe sinema dergisi çıkarılmaya hazırlanıyor. “SîNema” adıyla yayınlanması düşünülen dergiye Aram Tigran Konservatuarı, Cegerxwin Kültür Sanat Akademisi sinema bölümlerinin da katkı sunacağı belirtildi. Kürtçe’de gölge kalmadı anlamına gelen “SîNema”, sinema alanına yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. OSAD’dan yapılan açıklamada ilk aşamada üç ayda bir yayınlanacak dergide, kapitalist endüstri koşullarındaki sinema üretiminin oluşturduğu pazar karşısında kendini örgütleyen, alternatif, bağımsız, devrimci sinema üretimlerinin hareketliliğini okuyucuyla buluşturan nitelikte yazıların yayınlacağı ifade edildi.
Kendi sözümüzü söylüyoruz.

Kürdistan’da sinemanın geldiği noktada ortaya çıkan ürünler itibariyle sürekli bir tartışma ürettiğinin vurgulandığı açıklamada şunlar dile getirildi: Bu tartışma alanında her kesimin, Kürt yönetmenler ve filmleri hakkında söyleyebilecek bir şeyleri varken yine Kürtlerin bu noktada kendi sözlerini söyleme gayretinin ürünü olarak da çıkıyor “SiNema”. Tartışmayı kendisi ile sınırlı tutmamak adına ulus sineması, bağımsız ve alternatif sinema, sanat sineması vb. birçok alanı da kendisi ile birlikte tartışmaya açıyor.

Demokratik Toplum Sineması
İlk sayıda Kürdistan ve Ortadoğu’daki festival incelemelerinin öne çıkarılacağının da kaydedildiği açıklamada, dergide dünya sinemasından film ve yönetmen değerlendirmeleri, sinema haberleri, uzun metraj, kısa film ve belge film analizleri, eleştiri yazıları, sinema kitabı incelemesi, yönetmen röportajları, sinema eğitim yazı dizileri, Kürtçe sinema sözlüğü vb. başlıklarının yanında bir de özel dosyanın bulunacağı ifade edildi. Özel dosyanın konusu ise demokratik toplumcu sanat anlayışından hareketle “Demokratik Toplum Sineması” başlığını taşıyor. Dosyada endüstriyel sinemanın dışındaki alan mercek altına alınacak.

 

Son tarih 1 Temmuz

İlk sayısı 15 Ağustos’ta çıkacak dergi için 1 Temmuz’a kadar yazıların gönderileceğinin belirtildiği açıklamada, gönderilecek adresler için de şu ifadeler yer aldı: Elektonik ortamdan göndermek isteyenler kovarasinema@gmail.com mail adresine gönderebilir. Posta yoluyla gönderilecek yazılar ise Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği -Selahattin Eyyubi Mahallesi, Aydın Arslan Bulvarı, Yılmaz Oğulları Apartmanı Kat: 8 No: 31 Bağlar / Diyarbakır adresine ulaştırılabilir.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse