Simurg İsviçre’de gösterimde

0
37

Yapımcı ve yönetmenliğini Ruhi Karadağ’ın yaptığı Simurg belgesel filmi İsviçre’de gösterime girdi.

1996 yılında F-tipi hücre sisteminin getirilmesine karşı başlatılan ölüm orucu eyleminin konu edindiği Simurg belgesel filmi Delemont, Bern ve Zürih’te gösterildikten sonra önceki gün Basel’de gösterime girdi. Basel UNİO Saal’da yaklaşık 200 kişinin izlediği filmden sonra gelen soruları cevaplayan yönetmen Ruhi Karadağ, çekimlerin onbir yıl sürdüğünü söyledi. Çekimler sırasında baskı ve zorluklarla karşılaştıklarını dile getiren Karadağ, “Özellikle ölüm orucunda ağır bedeller veren ve filme konu olan kişilerin sağlıkları başta olmak üzere onbir yıl boyunca o insanlara birşeyler olmaması için çok özen gösterdik” diye konuştu. 

Simurg’la birlikte ölüm oruçlarında sağ çıkan insanlara yaşam alanları açmak için duyarlılık yaratmaya çalıştığını belirten Karadağ, filmle birlikte bu duyarlılığın önemli ölçüde gerçekleştiğini dile getirdi. Karadağ, devamla şöyle konuştu: “Unutmamak ve yaşananları tarihe kaydetmek için bir çalışma ortaya çıkardık. Aslında bu bir yüzleşme filmi oldu.”
Yeni Ülke gazetesinde gazetecilik yaptığı dönemlere ait yaşadıkları veya tanıklık yaptığı hikayelerden yola çıkarak film yapmayı hedeflediğini belirten Karadağ, “Burada da bir yüzleşmeyi esas alarak topluma yaşananları göstermek istiyorum” dedi. Önümüzdeki günlerde Lugano, Luzern ve Lozan’da gösterime girecek Simurg daha sonra Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya’da seyircileriyle buluşacak.

Y. ÖZGÜR POLİTİKA/BASEL

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse