Simurg filmi

0
101
 

Türkiye’de 2000li yıllarda, F Tipi ve hak ihlallerine karşı başlatılan ölüm oruçlarına giren tutukluların hikâyesini anlatan Simurg isimli belgesel film, Almanya’nın Köln kentinde gösteriliyor.

 

Cezaevleri, hak ihlalleri, işkence, tecrit ve açlık grevleri, Türkiye’nin en temel sorunlarından bir tanesi. Bu sorun on yıllardır süre geliyor. Özellikle 12 Eylül 1980 yılında, askeri cunta, darbe yoluyla iktidarı ele geçirmesiyle birlikte daha da, gün yüzüne çıktı. Ve cezaevleri bir toplama kampına dönüştü. Bu günümüzde de, devam ediyor.  İşte Simurg isimli belgesel film de, bu yaşananlara karşı ölüm oruçlarına girenlere karşı düzenlenen ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ sürecinde Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanan 6 eylemcinin öyküsünü anlatıyor. Film, 3 Şubat Köln, 9 Şubat Berlin ve 10 Şubat’ta da Hamburg kentlerinde gösterime giriyor. Almanya Türkiye İnsan Hakları Derneği(TUDAY) tarafından düzenlenen gösterime, filmin yönetmeni Ruhi Karadağ ve oyuncular da, hazır bulunacak.
Simurg Belgesel filmi, F Tipi cezaevlerine karşı ilk kez 1996’da başlatılan ölüm oruçlarına katılan altı arkadaşın, 2000’deki ölüm oruçları ve “Hayata Dönüş Operasyonu“na bakışları yansıtılıyor. Korsakoff hastalığına yakalanan, konuşmakta ve yürümekte zorluk çeken Refik Ünal, Cafer Gürbüz, Çiğdem Kazan, Hüseyin Muharrem Gündüz, Ali Ekber Akkaya ve Delil İldan’ın hem 2000, hem de 2010 yılında çekilen görüntülerinin kullanıldığı belgesel, trejedik bir eser. Oldukça politik ve ağır bir atmesfore sahip olan Simurg, geçen yıl da Adana Altın Koza Film Festivali’nde olmak üzere birçok film festivalinde gösterildi, çeşitli ödüllere layık görüldü.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse