Seyit Rıza ve Şeyh Said’in filmi yapılmalı

0
97

Londra Kürt Film Festivali ofisinin açılışına katılan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Kürtlerin tarihi önderlerinin ve yaşadıklarının sinemaya uyarlanması gerektiğini söyledi.

Şu ana dek 7 Kürt festivaline ev sahipliği yapan Londra Kürt Film Festivali Komitesi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki yeni ofislerinin açılışını bir resepsiyonla kamuoyuna duyurdu. Çok sayıda kişinin konuk olarak katılım gösterdiği resepsiyonda PYD Eşbaşkanı Salih Muslim de bir konuşma yaptı.

Resepsiyonun resmi açılışını film festivalinin yönetim kurulunda da bulunan müzisyen Tara Jaff yaptı. Londra’nın Kensington ve Chelsea’ya bağlı belediye sınırlarında bulunan yeni ofislerinin festivalin daha verimli organize edilmesi için öneminden bahseden Jaff, Kürt filmlerinin dijitalleştirilmesi için festival kurulu olarak ayrıca bir görev üstlendiklerini aktardı. Filmlerin dijitalleştirilmesiyle internet ortamında Kürt filmlerinin izlenmesinin mümkün olmasının yanısıra bütün filmlerin bulunduğu bir arşivin de bu sayede oluşabileceğini belirtti. 

Festival kasımda

Jaff, 8. Londra Kürt Film Festival tarihini de açıkladı. Buna göre festival, 15-22 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacak. Jaff’ın ardından Kensington ve Chelsea Belediyesi meclis üyelerinden Pat Manson bir konuşma yaptı. Londra’da yaşayan Kürt göçmenlerin nüfusunun çok yoğun olduğunu belirten Manson, Avrupa’daki Kürtlerin her geçen gün daha da örgütlendiklerini açıkladı. Köken olarak kendisinin de yarı İskoç yarı İrlandalı olmasından ötürü Kürtlerin mücadelesine kişisel olarak destek verdiğini ifade eden Manson, Kürtlerin İngiltere’de lobileşmelerinde belediyeleri olarak destek sunmaya her daim hazır olduklarını aktardı. 

‘Romanımızı yazmalı filmimizi çekmeliyiz’

Ardından konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Kürt sanatçıların bu çabalarından ötürü büyük bir mutluluk duyduğunu, birlik ve beraberlikle Kürt sanatçıların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Muslim sözlerine şöyle devam etti: “Şu ana dek tarihimiz de romanımız da hep başkaları tarafından yazıldı. Bu yüzden de hep yanlış ve ya eksik yazıldı. Kendi tarihimizi de, romanımızı da kendimiz yazmalıyız. Kürtlerin yaşadıkları filmleştirilip bütün dünyaya aktarılmalı. Seyit Rıza, Qazi Muhammed, Mustafa Barzani ve Şeyh Said gibi tarihi Kürt isimlerinin filmleri yapılmalı, romanları yazılmalı. Biz siyasetçiler olarak Rojava’da kapı kapı dolaşıp mücadelemizi anlattık, şehitlerimizi andık. Durumumuzu anlatan filmlerimiz olsa sesimiz daha yüksek çıkar bütün dünyaya ulaşır.”
Muslim’in konuşmasının ardından konuklara Kürt yemekleri sunulurken, şu ana dek gerçekleşen festivallere ilişkin görüntüler kısa kesitler şeklinde gösterildi.

ÖZLEM GALİP/LONDRA

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse