Şengal belgeselle anlatılacak

0
22

Şengal belgeselle anlatılacak

Şengal belgeselle anlatılacak

Ş. Welat Kültür ve Sanat Merkezi çalışanları DAIŞ (IŞİD) çetelerinin Şengal halkı üzerinde gerçekleştirdiği katliamı anlatan belgesel çekti. Filmde, Şengal trajedisi ile birlikte YPG – YPJ ve HPG’nin Rojava ve Şengal arasında açtığı insanlık koridorunun hikayesine yer veriliyor. Kültür merkezi çalışanı Şero Hindi,

“Şengal’den Rojava Kürdistan’ına kadar yaşanan dramı, görülmesi gereken görüntüleri kameramız ile görüntülemeye çalıştık” dedi. Şero Hindi, aynı zamanda DAIŞ’tan kaçan binlerce Êzidî’yi yalnız bırakıp kaçan peşmergelerin de görüntülerinin belgesel içerisinde yer aldığını söyledi.

 

Sadece bir bölümünü anlatıyor

Şero Hindi, Belgeselde sadece askeri gücün değil, Rojava halkının, sivil kurumların yardım için seferber durumunun da yer aldığını vurguladı. Çekilen görüntülerin dışında katliama neden olan belgelerin de olduğunu dile getiren Hindi, “Orada bulunan peşmerge sayısı, onların çekilme zamanı ve kararının nereden verildiği hepsini içeren belgeler elimizde bulunmaktadır” dedi. Belgeselin yaşananların sadece bir bölümünü yansıttığını belirten Hindi, “Halkın görüşleri, çocuklarını, eşlerini, kızların kaybeden insanların duygularını ve acılarını yansıtan bir belge filmdir” diye konuştu.

8 gün çektik

 

Ş.Welat çalışanı Xumar Qado, ekip olarak çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “8 gün boyunca bu filmin çalışmalarını yürüttük. Rojava sınırından Ceza, Şengal ve Irak sınırına kadar çekim ve çalışma yaptık. Döndükten sonra da bunu bir belge film yapmaya başladık” diye kaydetti.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse