SARA-Hep Kavgaydı Yaşamım’ belgeseli tamamlandı

0
35
REKLAM    

Paris’te katledilen, PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız’ın (Sara) yaşamını anlatan belgesel tamamlandı. Belgeselin galası Paris Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleşecek. 

Belgesel, Cansız’ın kitabına adını verdiği ve belki de 55 yıllık mücadele yaşamını en iyi özetleyen “Hep Kavgaydı Yaşamım” adıyla izleyiciyle buluşacak. 2013 yılının Mayıs ayında temeli atılan belgesel için, Türkiye- Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan ve Avrupa olmak üzere üç merkezde kadın ekipleri çalışma yürüttü.

KADINLARIN EMEĞİYLE

Gerilla yönetmen Halil Uysal’ın öğrencilerinden Dersim Zêrevan’ın yönetmenliğini yaptığı belgeselin yapımcılığını da üç kadın üstlendi: Bircan Delal Yıldız, Elif Engil Şimşek ve Şehbal Şenyurt. 

70’I AŞKIN GÖRÜŞME

Belgeselin senaryosu Sakine Cansız’ın “Hep Kavgaydı Yaşamım“ adlı 3 ciltlik eseri ve günlükleri esas alınarak yine kadınlar tarafından yazıldı. Cansız’ın çocukluk, gençlik, cezaevi yıllarının yanı sıra Ortadoğu, dağ ve Avrupa’daki mücadele dönemine tanıklık eden 70’in üzerinde kişiyle görüşme yapıldı. Müzikleri ise Mikail Aslan ve Cemil Qoçgiri’ye ait. 

Yaklaşık 100 saatlik çekim yapılan belgesel 1 saat 35 dakikayla izleyicilerinin karşısına çıkacak. 

7 DİLDE ÇEVİRİ

Esas dili Kurmancî olan belgesel, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Flamanca ve Fransızca olmak üzere 7 dildeki çevirisiyle, Cansız’ın mücadele yaşamını diğer halklara da taşıyacak. Belgeselin yapımcıları, İspanyolca, Farsça ve Arapça dillerine de çeviri için çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. 

GALA KATLİAMIN YILDÖNÜMÜNDE

Belgeselin galası Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledildiği Ocak ayının ilk haftasında yapılacak. Paris ve Amed’de eş zamanlı galası yapılması planlanan belgesel daha sonra film festivallerinde gösterilecek. 

 

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse