Sansürlenen Roboski belgeseli izleyici ile buluştu

0
32

Bîra_Mi_têtin.jpg

Roboski Katliamı’nı anlatan “Bîra Mi têtin (Hatırlıyorum)” belgeseli Ankara Film Festivalinde sansüre uğramasından dolayı bu gün Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında özel bir gösterimle izleyicisiyle buluştu.

Şirnex’ın Qilaban (Uludere) İlçesinde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 yurttaşın hayatını kaybettiği ve TSK tarafından yapılan Roboski Katliamı’nı anlatan belgesel film “Hatırlıyorum (Bîra Mi têtin)” Kültür Bakanlığı’ndan kayıt -tescil belgesi almayı kabul etmedikleri için 27. Ankara Uluslararası Film Festivali programında sansüre uğramıştı. Roboski katliamı ve sınırdaki ticaret faaliyetlerini anlatan belgesel filmi, bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında özel bir gösterimle Jeoloji Mühendisleri Odasında izleyicisiyle buluştu. Yönetmenliğini Selim Yıldız’ın yaptığı belgesele ilgi oldukça yoğun oldu.
Festival koordinatörlerinden Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Eberliköse, sansüre karşı her zaman mücadele ettiklerini, bu tür sansür uygulanan yapıtları olabildiğince seyirciyle buluşturacaklarını ifade etti.
Belgeselin konusu ise şöyle: Roboskîliler, üç nesilden bu yana ekonomik faaliyetlerinin büyük bir kısmını kaçak yollarla idame ediyor. Sınırların çizildiği yaklaşık 100 yıllık süreçte hep ölümler meydana gelmiş. En son 28 Aralık 2011 yılında TSK uçakları tarafından sınır ticareti yaptıkları sınır hattında 19’u çocuk, 34 kişi katledildi. Son 62 yıllık sınır ticaretine tanıklık eden Ahmet Encu, “Her şeyi ‘Hatırlıyorum” diyor.
Belgeselde ayrıca 2011 yılındaki katliamda 16 yaşındaki abisini kaybeden 14 yaşındaki Sinan, eve bakma sorumluluğunu üstlenmiş. Sinan’ı telaşla, hüzünle, korku ile bekleyip yaşayan Sinan’ın annesi, yani Hayyam’ın bütün isteği oğlunu kaybetmemek.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse