SANSÜRE tepki büyüyor

0
23

34.İstanbul Film Festivali’nde ilk gösterimini yapması beklenen, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği ‘Bakur’ belgesel filminin gösteriminin, ‘kayıt tescil belgesi’ gerekçe gösterilerek Kültür Bakanlığı baskısıyla iptal edilmesine sinemacılar tepki göstererek, 23 filmin festivalden çekildiğini duyurdu.                        


İşletme belgesi baskı ve sansürdür

Festivalden çekilen sinemacılar ‘Bakur’ belgeselinin gösteriminin, Kültür Bakanlığı baskısıyla iptal edilmesine tepki göstererek ortak bir bildiri yayımladılar. Ortak bildiri şöyle:

“34. İstanbul Film Festivali kapsamında Bakur (Kuzey) belgesel filminin 12 Nisan’da gerçekleşmesi gereken ilk gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmiştir.

Biz aşağıda ismi bulunan sinemacılar, kayıt-tescil ve eser işletme belgelerinin bir sansür aracı olarak filmlerin gösterimlerini engellemek için dayatılmasına karşı çıkıyoruz. Festivallerde gösterilecek yabancı filmlerden istenmeyen bu belgelerin yerli yapımlar için bir zorunluluk haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Bunu bir baskı ve sansür olarak nitelendiriyoruz.Ayrıca, haftalar önce Festival’in programı açıklanmış, hatta eser işletme belgesi olmayan bazı yerli filmler sorunsuzca gösterilmiştir. Bu müdahalenin Bakur filminin gösterimine yönelik yapılması, bu sansürün arkasında siyasi bir karar olduğunu da gözler önüne sermiştir.” Filmlerimizin özgürce izleyiciyle buluşmasının önündeki bütün engellerin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Eser sahipleri olarak, eser işletme belgesi olsun olmasın bu belgeyi festivallere ibraz etmeyi reddediyoruz.

 

Bakur belgeselinin uğradığı sansür kaldırılıp, filmin festival gösterimi özgürce yapılana kadar filmlerimizi İstanbul Film Festivali’nde hiçbir şekilde göstermeyeceğimizi ve bu koşullar altında İstanbul Film Festivali’nin tüm gösterimlerini durdurmasını talep ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Sinemacılar sansurekarsi.org adresinde açılan imza listesinde, uygulanan sansürün durdurulması için herkesi imzaya çağırıyor. 


Radikal Halk Ödülü’nü geri çekti

Belgeselin gösteriminin durdurulmasına bir tepki de Radikal’den geldi. “Sansürün olduğu yerde sanat, sanatın olmadığı yerde yaratıcılık ve ifade özgürlüğü olamaz” diyen Radikal, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Radikal Halk Ödülü’nü geri çekti. 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse