Sansüre karşı ortak açıklama

0
14
REKLAM    

Sansüre_karşı_ortak_açıklama.jpg

Antalya Film Festivali’nde ulusal belgesel yarışmasının kaldırılmasını sansür olarak değerlendiren 150 yönetmen ortak bir açıklama yayınladı.

Geçen yıl Gezi belgeseli “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” nedeniyle yaşanan sansür tartışmalarının ardından bu yıl Antalya Film Festivali’nde ulusal belgesel yarışmasının kaldırılmasına sinemacılardan ortak tepki geldi. Çoğunluğu belgeselcilerden oluşan 150’den fazla sinemacı “Bu toplu bir sansürdür” başlıklı ortak açıklama yayınlayarak, festivalin hiçbir etkinliğine katılmayacaklarını duyurdu. 
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, 2014 yılında Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” belgeselini yarışma programından çıkararak aleni bir sansür uygulandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Festival gelen tepkilere rağmen tavrını değiştirmemiş ve sansüre karşı çıkan belgesel sinemacılar ile jüri üyeleri tarafından boykot edilmişti. Geçen yıl yaşanan sansür ile anılan festival, bu yıl adını Antalya Uluslararası Film Festivali olarak değiştirerek programından Ulusal Belgesel Yarışması’nı çıkardığını açıklamış, böylece geçmişteki skandal hatalarını telafi etmek yerine, belgeselcilere toplu ambargo uygulama kararı almıştır” denildi.

‘Yasakçı zihniyetin devamıdır’

Kamusal kaynaklarla gerçekleştirilen festivallerin bu şekilde belgesel sinemayı dışlayarak, belgeselcilere kapılarını kapatmasının ve belgesellerin seyirci ile buluşmasını engellemesi kabul edilemez olduğunun altının çizildiği açıklamada, “Bizler biliyoruz ki festivalin bu tutumu, senelerdir muhalif gazetecileri baskılayan, hapislere tıkan, sadece son bir yılda çoğunluğu muhalif ve Kürt haber siteleri olmak üzere toplam 52 bin internet sitesini karartan, dergileri matbaalardan toplatan yasakçı zihniyetin bir devamıdır. Bu şartlar altında, biz aşağıda imzası olanlar, festival yönetimi söz konusu sansürcü yaklaşımını terk edene kadar Uluslararası Antalya Film Festivali’nin hiç bir etkinliğine katılmayacağımızı bildiriyor ve tüm sinemacı meslektaşlarımızı bizimle bu konuda dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Devlet kendi dışında bir renk istemiyor’

Festivaldeki sansürü değerlendiren imzacılardan biri olan Nû Jin belgeselinin yönetmeni Veysel Altay, sansürün devletin kendi rengi dışında başka bir rengi tahammül etmediğini göstergesi olduğuna dikkat çekerek, sansürün Kürt sorununda yaşanan çıkmazdan kaynaklandığı söyledi. Türkiye’de son dönemde sansürün her alanda yaygınlaştığını belirten Altay, “Geçen yıl İstanbul Festival’inde Bakur belgeseli yasaklandı. Yine geçen yıl Antalya’da gezi olaylarını anlatan belgeselin gösterimine izin verilmedi. Devlet hoşuna gitmeyen, kendisini eleştiren film ve belgeselleri bu yöntemle susturmak istiyor” dedi. 

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse