Sadece Türkler sinema yapmıyor

0
35

Sansürle gündeme gelen 51. Altın Portakal Film Festivali’nde bu kez de ırkçı, milliyetçi söylemlerle gündeme geldi. Festivalin Kapanış Töreni’nde konuşan yönetmen Ertem Göreç’in Türk sineması söylemine Kürt sinemacılardan tepki geldi. Yönetmenler, Türkiye’de sadece Türklerin sinema yapmadığına dikkat çekerek,

“Türkiye’de sadece Türkler yaşamıyor. Çıkan filmler bir tek Türklerin değil” dedi. Kürt yönetmen Özkan Küçük, ‘Türkiye Sineması’ teriminin Türk milliyetçiliğinden rahatsız olan sinemacıların buldukları bir ara çözüm olduğunu ifade ederek, “Filmlerimi Kürtçe yapıyorum, Türk Filmi olarak adlandırılmasını istemem. Filmlerim Türkiye Sineması içinde yeri var. Günümüzün çok uluslu film yapım koşulları, ulus sineması kavramını da değişime uğrattığı için modası geçmiş bir tartışmadır bu. Dün olduğu gibi bugün de aslolan insanlığa yararlı iyi filmler yapmaktır” diye konuştu.

Halkları yok sayıyor

Türkiye’de sadece Türklerin yaptığı bir sinema olmadığına dikkat çeken Kürt yönetmen Erdinç Yılmaz, “Dolayısıyla bütün halkların yaptığı işlerin Türkiye sineması çerçevesinde toplanması gerekli. Her şeyden önemlisi özellikle Kürtlerin artık Türk sineması kavramının dibine yamalanmaya çalışmaktan vazgeçmesi lazım” şeklinde konuştu. Türkiye sineması tabirinin Kürtleri Türkiye içinde eritme halleri olduğuna da işaret eden Kürt sinemacı Ali Kemal Çınar, “Türk sineması ve Kürt sineması diye ayırmak daha yerindedir” dedi. Filmmor’dan Melek Özman da Türkiye Sinemasının içinde Türkiye’de yaşayan tüm halkların varlığı ve emeği olduğuna dikkat çekerek “Çünkü Türkiye’de ‘Türk olmak’ bir vatandaşlığı değil Türkler dışındakiler yok sayan ve hatta yokluğunu dileyen bir millyetçiliği ifade ediyor maalesef… O yüzden Türkiye sineması” diye kaydetti.

 

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne