Roman yönetmen Elmas Arus ödülünü aldı

0
122

İkinci Dünya Savaşı sırasında Budapeşte’de görev yaptığı sırada bini aşkın Yahudi’yi Nazilerin katliamlarından kurtaran İsveçli Diplomat Raoul Wallenberg’nin anısına verilmesi kararlaştırılan ödülün ilk sahibi Roman Yönetmen Elmas Arus oldu.

10 bin Euro tutarındaki ödül dün Strasbourg’da Avrupa Konseyi  ana binasında düzenlenen bir törende Arus’a takdim edildi. 

Arus’un yüzyıllar boyu dıştalanan ve yarımcılığa uğrayan Roman Halkının karşı karşı kaldığı sorunları eşsiz çalışmalarıyla  gündeme getirdiği için ödüle layık görüldüğü belirtiliyor.  Genç yönetmen 9 yıl Türkiye’nin 30 il ve 400 mahallesini gezmiş ve  Romanların sorunlarını “Buçuk” adını verdiği 60 dakikalık belgesel fimle perdeye yansıtmıştı.

Arus’a “Raoul Wallenberg Ödülü”nün verilmesini merkezi İsveç’te bulunan Olof Palme Merkezi önerdi. Konuyla ilgili ANF’nin sorularını yanıtlayan Olof Palme Merkezi Basın Sekreteri ve Türkiye Programı sorumlusu Laila Naraghi, Olof Palme Merkezi’nin uzun yıllardan bu yana Elmas Arus’un başkanlığını yaptığı “Sıfır Ayrımcılık Derneği”  ile birlikte Türkiye’de yaşayan Romanların sorunlarının gündeme getirilmesi için projeler yaptığını hatırlattı.

Naraghi, “Sıfır Ayrımcılık Derneği Türkiye’de yaşayan Romanların, özellikle de kadın ve genç kızların haklarının güçlendirilmesi için mücadele ediyor. Derneğin Başkanı Arus demokrasi ve insan hakları için kararlıkla mücadele eden bir insan hakları savunucusu. Zor koşullara rağmen çok önemli işler başardı. Bu nedenle kendisine Raoul Wallenberg Ödülü verilmesini önerdik” dedi.

Arus,  geçtiğimiz yıl 28 Kasım’da Olof Palme Merkezi’nin daveti üzerine İsveç’in Göteborg iline gelerek Türkiye ve İsveç’teki Romanların sorunlarının ele alındığı bir panele konuşmacı olarak katılmıştı.

İsveç Hükümetinin Roman Halkının sorunlarınını belirlemek için görevlendirdiği  Roman Araştırmacı Domina Kai, Göteborg Roman Konseyi Başkanı Diana Nyman’ın konuşmacı olarak katıldıkları panelde Arus, Türkiye’de Romanların karşı karşıya kaldıkları sorunları dile getirdikten sonra Roman ve kadın olmanın getirdiği güçlükleri “Roman toplumunda bir kadın olmam, ayrıca yaşımın genç olması çalışmalarımı önemli ölçüde güçleştirdi. Toplumumuzda hala yaşlı erkekler söz sahibi. Ama sonunda pek çok kişi beni olduğum gibi kabul etti” demişti.

İsveç Hükümeti 2012 yılını “ Raoul Wallenberg Yılı” olarak ilan etmiş ve Wallenberg’nin anısına  iki yılda bir ödül vermesini kararlaştırmıştı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse