Rojava ve Gezi’ye selam

0
84

 

Bu yıl Altın Portakal’a Rojava ve Gezi Direnişi damgasını vurdu. En İyi Belgesel Ödülü’nü “Fecira” ile alan Piran Baydemir, ödülü Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiye adarken, En İyi Film Ödülü’nü “Kusursuzlar” filmi ile paylaşan “Cennetten Kovulmak” filminin yönetmeni Ferit Karahan “Bu ödülü Rojava ve Taksim direnişine armağan ediyorum” dedi

Altın Portakal’dan Rojava’ya selam

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödülleri önceki gece düzenlenen törenle açıklandı. Kürdistan’daki sosyal yaşamı ve direnişi konu alan çoğu filmin çeşitli ödüllere layık görüldüğü Altın Portakal’a yapılan konuşmalar damgasını vurdu. En İyi Film Ödülü’nü “Kusursuzlar” filmi ile paylaşan “Cennetten Kovulmak” filminin yönetmeni Ferit Karahan, ödülü aldığı sırada salonu Kürtçe selamlayarak, “Bu ödülü Rojava ve Taksim direnişine armağan ediyorum” dedi. En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Dersim’de yaşayan 3 kadının hayatından bir kesit anlatan “Fecira” belgeseli ile yönetmen Piran Baydemir ve “Tek Başına Dans” ile Birnur Pilavcı paylaştı. Ödülü aldıktan sonra konuşan Baydemir sahnede önce anadili Kirmancî ardından Türkçe konuştu. Baydemir, ödülü Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimciye adadığını belirterek Rojava Devrimini selamladı.

Gençlerin yolu açık olsun

Altın Portakal Jüri Başkanı Türkan Şoray sahnede konuşma yaptı. Jüri üyeleri olarak seçim yapmakta zorlandıklarını belirterek, “En güzelini seçmek istedik ama benim gönlüm, hepimizin gönlü, tüm genç arkadaşların hepsini ödüllendirmek. Ödül alamayanlar için bu mutlaka önümüzdeki yıl itici güç olacaktır. Yolları açık olsun diyorum” diye konuştu.

Apê Musa da anıldı

Kısa Film kategorisinde ise “Tornistan”la Jüri Özel Ödülü’nü Ayce Kartal aldı. Kartal, “Gezi Parkı olaylarında orantısız güce maruz kalmış, darpa uğramış, sakat kalmış, kalbi kırılmış ve hayatını kaybetmiş tüm insanlar adına alıyorum” derken, salondan “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükseldi. En İyi Kısa Film Ödülü’nü “Patika”yla paylaşan “Karpuz Cenneti”nin Yönetmeni Gülistan Acet de, ödülünü Musa Anter, Uğur Mumcu, Hrant Dink başta olmak üzere tüm faili meçhullere ve onların ailelerine ithaf etti.

Köklerinden koparılanlara

Ulusal En iyi Belgesel Film Jüri Özel ödülü Hay Way Zaman’la Nezahat Gündoğan’ın oldu. Gündoğan, 1938 Dersim soykırımını anlattığı belgeselini ‘köklerinden koparılan kayıp kızlara’ atfetti. Yönetmen Gündoğan, katliam döneminde 5-6 yaşlarında olan Emoş Gülver’i de sahneye çağırdı. Jüri Özel Ödülü ise “Cennetten Kovulmak” filminin 8 yaşındaki oyuncusu Rojin Tekin’e verildi.

Mavi Ring’e özel ödül

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü ise Kürt siyasetçi Fuat Kav’ın kitabından senaryolaştırılan, yönetmen Ömer Leventoğlu’nun çektiği “Mavi Ring” aldı. Film, Eskişehir Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsakların sevk aracından nakillerini sırasındaki direnişini konu alıyor. Halkın Portakalı Ödülü, yapımcı yönetmen Biket İlhan tarafından Çapulcular adlı ekip tarafından çekilen “Yansıma” adlı filme verildi.


Uluslararası’nın en iyisi “36”

Altın Portakal’da dağıtılan diğer ödüllerin bazıları ise şunlar: En İyi İlk Film “Mavi Dalga” (Zeynep Dadak, Merve Kayan)

En İyi Film Yönetmen Ramin Matin (Kusursuzlar), FİLMYÖN En İyi Yönetmen Ramin Matin (Kusursuzlar), EXPO 2016 En İyi Senaryo Zeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga), En İyi Erkek Oyuncu Hakan Yufkacıgil (Uzun Yol), En İyi Sanat Yönetmeni Selda Çiçek, Sırma Bradley (Kutsal Bir Gün), SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü “Kutsal Bir Gün” (Serdar Temizkan), Uluslararası En İyi Film Ödülü “36” (Nawapol Thamrongrattanarit), SİYAD Jürisi Uluslararası Film Ödülü “Tuhaf Kedicik” (Ramon Zürcher)

BAKA En İyi İlk Belgesel Ödülü “Mustafa’nın Yaşam Zinciri” (Doğu Akıncı)


Meryem’e 5 dalda ödül

Atalay Taşdiken’in yönetmenliğini üstlendiği “Meryem”, 5 dalda ödül aldı. Genç yaşta evlendirilen “Meryem” adlı bir genç kadının yaşadıklarını anlatan film, Youki Yamamoto’ya “En İyi Müzik”, Zeynep Çamcı’ya “En İyi Kadın Oyuncu”, Feza Çaldıran’a “BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü”nü kazandırdı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse