‘Ref’ Stêrk TV ekranlarında

0
130
Gökhan ALTAY /Amed – Diha
 

‘Ref’, yarın Stêrk TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Kürt gençleri üzerine yürütülen kirli politikaları konu alan dizi, Kürdistan gerçekliğini gözler önüne seriyor

 

 

Kürdistan gerçekliğini ekrana taşıdık

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nin (OSAD), “Ax û Jîyan”dan sonra ikinci dizisi “Ref”, 24 Mayıs’ta izleyicilerin karışına çıkıyor. “Ref”, sistem tarafından Kürt gençleri üzerinde yürütülen kirli politikaları konu alıyor. Dizinin çekimleri, 3 ay önce Haşim Aydemir ve Zeynel Doğan tarafından başlatıldı. Çekimleri süren dizi, yıllarca gerçeklerden uzak bir şeklide küçük düşürülmeye çalışılan Kürt toplumunu tüm gerçekliğiyle yansıtarak çarpık yayınlara karşı bir alternatif olacak. Dizinin ilk bölümü, 24 Mayıs Cumartesi günü Stêrk Tv ekranında 20.30’da izlenebilecek.

Kürdistan gerçekliği işleniyor

Dizi hakkında bilgi veren dizinin yönetmeni Haşim Aydemir, çekimlere Kürt sinemacılar Halil Uysal Dağ ve Yılmaz Güney perspektifiyle başladıklarını belirtti. Halil Uysal Dağ’ın “Bir kameramız ve bir yoldaşlığımız” söylemini hatırlatan Aydemir, çalışmalarını yoldaşlık üzerinden bugüne kadar getirdiklerini ifade etti. “Ref” dizisi ile Amed gerçekliği üzerinden tüm Kürdistan gerçekliğini gözler önüne serdiklerini dile getiren Aydemir, “Sisteme karşı sadece taş ile mücadele eden çocuklardan tutun da zorla evlendirilen kız çocuklarına ve Kürt kadının özgürlük mücadelesine kadar Kürt halkının gerçekliklerini dizide işledik” diye belirtti.

Özgürlük mücadelesi yansımadı

Kürt halkına ilişkin düzen kanallarında yayınlanan dizilere de değinen Aydemir, şimdiye kadar Kürtler üzerine çekilen dizi ve filmlerin Kürt gerçekliğinden uzak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bir halk, 30 yılı aşkın süredir özgürlük mücadelesi veriyor ve bu kameralara yansıtılmadı. Kürtleri basit töre cinayetleri ile tanıtan, silahlı adamları bulunan ağa ve beyler olarak köşk sahibi geri kalmış olarak gösteriyorlar.”

Yazarken zorlandık

Dizinin senaristi Elîxan Loran ise senaryoyu yazmaya başlamalarından itibaren Kürt toplumunun gerçekliğini bir kez daha hissettiklerini dile getirdi. Yazdıkları konulara uzak olmasalar da tekrar yaşadıklarını söyleyen Loran, “Ağır bir konu yazdığımızı biliyorduk. Bir annenin, çocuğunun mezarı başına giderkenki psikolojisi nasıl yazılır, ya da annesini, babasını kaybetmiş bir çocuğun psikolojisi. Bu konuları yazarken zorlandık” dedi.

Kapitalist kültürü eleştiriyoruz

Dizinin başrol oyuncularından Zinar karakterini canlandıran Veysel Eren ise Kürt kültürü ve sanatının katledilmeye çalışıldığını belirterek katliamlara karşı kendi kültürel değerlerini öne çıkarmak istediklerini ifade etti. Kapitalist kültürün gençler üzerindeki etkisini kırmak için böyle bir çalışma hazırladıklarını dile getiren Eren, Kürt gençlerinin nerede olduğunu ve nerede durmaları gerektiğine dikkat çektiklerini belirtti.

 

Birinci Bölümü İzlemek İçin Tıklayın

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse