Randevu İstanbul 21. Yılını Kutladı

0
30

 21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali ödülleri dün gece gerçekleşen kapanış töreniyle sahiplerini buldu.

 TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği 21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni ile sinemaseverleri bir araya getirdi.

21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin Fransız Kültür Merkezi’ndeki töreninde gecenin sunuculuğunu oyuncu Ege Kökenli üstlenirken, gecede TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimlerini onurlandırmak amacıyla 3 yıl önce hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nü ülkemizin kültür ve sanat yaşamına sunduğu değerli katkılardan dolayı “Kariyo & Ababay Vakfı” aldı.

Ödülü Kariyo & Ababay Vakfı’nın kurucuları Dürin Ababay ve Sami Kariyo birlikte alırken teşekkür konuşmasını Sami Kariyo yaptı. Kariyo konuşmasında; “Herşeyden evvel çok teşekkür ederim. Bu ödülü hem vakfımız adına hem de Başka Sinema’nın emektarları adına alıyoruz. Başka Sinema gerçekten bu işe kendini vakfetti. Kendini sinemaya ve sanata vakfetmiş değerli insanları var. Hepimiz aynı yolun yolcusuyuz ve sanata, sinemaya gönülden destek veriyoruz. Bir avuç insanız kısıtlı imkanlarla eklimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben bu ödülü bir sinema dostundan bir diğerine verilmiş çok hoş bir hediye olarak kabul ediyorum. Dostların birbirini hatırlaması son zamanlarda çok sık olan bir şey değil. Bu ödülün bizim nazarımızda hatırlanma adına çok büyük bir değeri var, yeniden teşekkür ederim.” dedi.

TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar yaptığı konuşmada; “Kültürlerarası diyalog imkanlarını artırmayı bir gelenek haline getiren Fransız Kültür Merkezi’ne ve onun değerli yöneticilerine bu yılki işbirliğimiz ve değerli çalışmaları nedeniyle, sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Fransız Kültür Ateşesi Christophe Pecot da gecede bir plaket aldı. Pecot teşekkür konuşmasında “21. Randevu İstanbul’da plaket almaktan dolayı onur duyduğunu dile getirdi.

8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen festival bu yıl, Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla “Çağdaş Fransız Sineması”ile “Fransız Sinemasının Büyük Ustaları”na odaklanırken “İlk Randevu”bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerin karşısına çıktı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse