Pi nin Yaşamı

0
27
Yeni filmimiz 2012 ABD yapimi,dram ve macera sevenler için izlemeye değer bir yapım,yönetmenlinimiz Taylanlı Ang Lee+nin yaptığı çoçuk klasikleri arasına girmeye aday bir filmdir.
Filmi çekici yapan Yann Martel in 2001 de yayınlanan en çok satanlar listesinde yer alan 3 kitaptan oluşan aynı isimli eserin önce tiyatroda daha sonra filme aktarılmış olmasıdır.
Kitabı okuyanlar filmi izlediklerinde hayal kırıklığına uğramıcaklardır,senaryo kitabi takip ederek kitabın özünü yansıtmaktadır.
Filmin diğer dikkat çekici özelliği ise görsellik konusunda muhteşem görüntülere sahip olmasıdır.Filmi izlemek isteyenlerin 3 boyutlu 120 bin dolarlık bütçeyle çekilmesi değer diyebileceğimiz,harikulade okyanus görüntülerinin içinde olması filmin görsel kalitesini eleştirmenler tarafından onaylanması yerini buluyor.
Filmin başlangıcı kitabın ilk serisinde ki gibi Pi nin ismiyle ilgili sorun yaşamasını anlatmaktadır.Film ilerlerken kitabın ikinci serisi Pi nin yaşam ve dine bakışını anlatmaktadır,Filmin görsellikle dolu diğer sahneleri ise 227 gün boyunca bir filikada Bengal kaplanı ile yaşamasını sürükleyici bir akıcılıkla izlemekteyiz.
« İnanç çok odalı evdir,tüm odalar şüphe doludur,şüphe inancı canlı tutar. » Pi yaşamında bir çok dini inanmasını bu şekilde açıklıyor.Bu sözleri onun agnostik inancını yansıtıyor.Bir çok kişinin hala günümüzde de agnostik inanca,yani allahın varlığına inanmaları ama bunu bir dine bağlı olmadan bu inancı başka başka yollardan takip edip hayatlarına anlam katmalarını filmimizde de izliyoruz.
Hayatın anlamını bir çok kez kaybetmemize rağmen bizi yaşama bağlayan bazen umutlarımız değil hayatı parmak uçlarından tutmamızı sağlayan inancımızdır.İnancımız yaşamımızda ki en kötü anlarda bile bize ışık tutan bir yol gösterici olabilmiştir,her neye inanırsak inanalım.
Pi bunu filmde çoçukken hayvanlarla kurduğu iletişim ve bakış açısıyla hayatına anlam katması,babasınında dediği gibi aslında gördüğü tamamen kendi ruhunda ki yansımalardır.
Bazen bir çok kez durup bakarız,en sıradan şeyleri bile anlamlı kılan bizim ruh dünyamız ve yaşamımızda verdiğimiz anlam ve değerde saklıdır.
İçimizde yaşamımız boyunca bir çok soru sorarız,bu sorulara cevap ararken,insanın doğuşundan gelen yaşama tutusunu ve bağlılığını artıran merak duygusunu, bazen dinlerde cevabını ararken,bazen bilimde,bazen geçmişte hayatımız boyunca bu kayboluşta yolculuk eder dururuz.
Bu soruların cevabı çoğu zaman kendi içimdedir.Bu cevaplar için içimize döneceğimiz ya da içimize dönmemiz için bazı olaylar yaşamamız gerekir.Pi de aslında tam bu bağlamda hayatın anlamını kaybetmişken,kendi ruhunda herşeyi bir filikata okyanus ortasında yaşamda kalmak için bir vahşi kaplanla verdiği mücadelenin yanında umudun içinde hayatının gerisini nasıl bulacağını ve devam edeceğini gördüğü yansımalarla bulmaktadır.
Film izlerken sıkılmıyacaksınız kesinlikle,konusu inandırıcı olmasada izlemekten ruhen ve görsel olarak haz alıcağınız bir film.
Filmi izlerken uçuçan balıklar,yıldızlar ve okyanusun derinliklerinde şölen yapan yunuslar,balınaların büyüleyici sahnelerle,ruhunuzda muhteşem derin bir huzur hissi oluşacak,izledikten sonra yatağınıza uzanıp derin bir nefes alıp okyanusun o muhteşem güzelliğinin etkisinde kalıcaksınız.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse