Özgür sinema için yürüdüler

0
23
REKLAM    

 

 

Sinema emekçileri, sinema yazarları ve sinemaseverler, “Bakur” filminin gösteriminin engellenmesi ile gündeme gelen sansüre karşı İstanbul Beyoğlu’da  ‘Sansüre Karşı Özgür Sinema’ yürüyüşü gerçekleştirdi. “Sansüre Karşı Özgür Sinema” pankartının açıldığı ve yüzlerce sinemacı ve sinemaseverin katıldığı yürüyüşte sık sık “Sansüre hayır yaşasın özgür sinema” “Bijî berxwedana sinema” sloganları atıldı. “Filmi durdurma sansürü durdur” ve “Sansüre karşı omuz omuza” dövizlerinin de taşındığı yürüyüşe aralarında Kazım Öz, Lale Mansur ve Menderes Samancılar’ın da bulunduğu sanatçıların yanı sıra Sinema Yazarları Derneği üyeleri de katıldı. Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını yönetmen Kazım Öz Kürtçe, Defne Halman ise Türkçe olarak okudu.


Sansürü engelleme iradesi

Galatasaray Lisesi önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından sinemacılar adına basın açıklamasını yapan Defne Halman, ‘’Türkiye’de bir filmin devlet tarafından sansürlenmesiyle ilk kez karşılaşmıyoruz. Bugüne kadar Yılmaz Güney’den Metin Erksan’a, Handan İpekçi’den Kazım Öz’e birçok değerli yönetmenimizin filmlerinin izleyiciyle özgürce buluşması engellendi. Türkiye’de sinema sanatının tarihi, sansüre karşı yükseltilen seslerle, ifade özgürlüğü için verilen mücadelelerle örülü’’ olduğunu söyledi. Halman, “Bu yüzden geçmişte nasıl ‘Susuz Yaz’ ahlaksız bulunup sansürlendiyse ‘Umut’ nasıl ülkeyi yoksul gösteriliyor diye yasaklandıysa bugün de ‘Dersim 38’ ‘Bakur’ gibi sayısız film de aynı sansürcü zihniyetin hedefi haline gelmiştir” dedi. Önümüzdeki dönemde filmlerin ve festivallerin çok daha büyük engellemelerle karşılaşacağını dile getiren Halman, “Her türlü sanat üretiminin özgürce yapılmasını sağlamakla yükümlü Kültür Bakanlığı’nın sinemanın özgürlük alanını bu tip baskılarla daraltmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Halman, festivallerden çekilen yönetmen, yapımcı, jüri üyelerinin boykot kararının sansürcü zihniyete “dur deme” iradesi olduğunu söyledi. Kültür Bakanlığı‘na Bakur filminin özgürce gösterilmesi için gerekli adımları atmaya çağıran Halman, “Film ve festival gösterimlerindeki Eser İşletme Belgesi zorunluluğunun acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Sinemaseverler, sinema emekçileri ve sinema yazarlarına da seslenen Halman “Tıpkı 1977 yılında Ankara ’ya yola çıkan binlerce sinemacı gibi, tıpkı 1988’in İstanbul Film Festivali’nde sansüre karşı bizimle aynı yolu yürüyenler gibi, bizler de bugün aynı şeyi haykırıyoruz: ‘Sansüre Hayır!’ Ve sinemaseverler, sinema emekçileri ve sinema yazarları olarak, herkesi sansüre karşı verilen bu mücadeleyi hep birlikte yükseltmeye çağırıyoruz’’ dedi.

Eylem açıklamanın ardından alkış ve zılgıtlarla son buldu. 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse