Ödül törenine ‘ABLUKA’ damga vurdu Sûr konuşuldu!

3
31

48. SİYAD Ödülleri’nde Emin Alper’in yönettiği, Abluka filmi, en iyi film, yönetmen, senaryo ve kurgu olmak üzere dört dalda ödül kazandı. Ödül töreninde konuşan Alper, Kürdistan’da devletin yürüttüğü savaşı protesto ederek ‘barış hemen şimdi’ derken, ödülü Alper’e veren Murathan Mungan da ‘Gezi’nin öyküsüne sahip çıkanlar Sur’un, Cizre’nin, Amed’in hikayelerine neden yabancıdır’ diyerek, Gezi sırasında ayaklananlara ve şimdi sessiz kalanlara tepki gösterdi.Mungan’ın sözlerinin salondan büyük alkış alması dikkat çekti

 

HABER MERKEZİ – 48. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Türkiye Sineması Ödülleri, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Oyuncu Tuğrul Tülek’in sunduğu geceye Emin Alper’in yönettiği “Abluka” filmi, en iyi film, yönetmen, senaryo ve kurgu olmak üzere dört ödül kazanarak geceye damgasını vururken, Murathan Mungan’ın Sûr, Cizîr ve Amed için yaptığı konuşma dikkat çekti.

İlk film ‘Nefesim kesilene kadar’a…

Gecede, en iyi kadın oyuncu ödülü “Nefesim Kesilene Kadar”la Esme Madra’nın olurken “Sarmaşık”la Nadir Sarıbacak en iyi erkek oyuncu seçildi. Şebnem Hassanisoughi “Bulantı”yla en iyi yardımcı kadın oyuncu, Özgür Emre Yıldırım ise “Sarmaşık”la en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı. Ahmet Uluçay en iyi ilk film ödülü Emine Emel Balcı imzalı “Nefesim Kesilene Kadar”ın olurken İngiliz yönetmen Ben Hopkins’in “Hasret” adlı yapımı en iyi belgesel ödülünün sahibi oldu.

Sûr’a Cizîr’e neden yabancısınız?

Gecede Abluka’nın yönetmenliğini yapan Emin Alper’e ödülünü veren yazar Murathan Mungan, “Gezi’nin öyküsüne sahip çıkanlar Sur’un, Cizre’nin, Amed’in hikâyelerine neden yabancıdır. Sur’un, Cizre’nin, Amed’in öyküsüne sahip çıkmayacak mı?” diye sordu. Emin Alper ise ödülünü alırken, “Barış hemen şimdi!” diyerek Kürdistan’daki Kürtlere karşı sürdürülen savaşı protesto etti. Onur Ödülünü alan oyuncu Menderes Samancılar da, Sûr ve Cizîr’deki vahşeti kasdederek, ” Ödülümü bu ülkede acı çeken annelere ve uykusunda öldürülen çocuklara adıyorum” dedi.

48. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri

En iyi film: Abluka

En iyi yönetmen: Emin Alper (Abluka)

En iyi seneryo: Emin Alper (Abluka)

En iyi kadın oyuncu: Esme Madra (Nefesim Kesilene Kadar)

En iyi erkek oyuncu performansı: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı:  Şebnem Hassanisoughi (Bulantı)

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı: Özgür Emre Yıldırım (Sarmaşık)

En iyi görüntü yönetmeni: Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)

En iyi müzik: Acarkan Özkan, Uran Apak, Erhan Seyran (Çekmeköy Underground)

En iyi kurgu: Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

En iyi sanat yönetmeni: Hüseyin Binay, Aslıhan Tiryaki (Çekmeceler)

En iyi belgesel: Hasret (Ben Hopkins)

En iyi kısa film: Salı (Ziya Demirel)

Umut ödülü- Ahmet Uluçay en iyi ilk film: Nefesim Kesilene Kadar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse