Odağına Şöhretin Yan Etkilerini Alan 10 Güzel Film

0
127

Şöhret, kişinin duvarlarını yıkan bir şey. Herkesin istediği ancak sahip olduğunda ise ne bela bir şey olduğunu anladığı şöhreti işleyen güzel filmleri derlemeye çalıştık. Bazı filmler şöhretin tahribatını, özel yaşamın ihlalini anlatırken bazıları da şöhretin sığlığını gözler önüne seriyor. Kimi filmler ise kişinin anılmak istemediği şeyi (şarkı, resim vs) anlatıyor. En yenisinden başlayalım…

Eklemek istediğiniz filmi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin (2017) IMDb 7.2

Özel olanın kaybolması…

“Winnie the Pooh”un fikir babası A. A. Milne’ı temel alan filmde fenomen çizgi karakterlerin üretim sürecini yer alırken, bir yandan da Milne’in, oğlu Christopher Robin’in oyuncaklarıyla kurduğu ilişkiden nasıl ilham aldığını görüyoruz. Ancak şöhretle birlikte Milne ve oğlunun saf ilişkisinin bozulması ve özel olan her şeyin metaya dönüşmesi dikkat çekici.

Babası Alan Alexander Milne, annesi Daphne ve dadısı Olive ile sakin bir hayat süren Christopher oyuncakları kurduğu ilişki ile babasına ilham veriyor ve ikonik karakter Winnie’nin ortaya çıkmasını sağlıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyüleyici masallar ile İngiltere’ye umut ve rahatlık getiren bu kitaplar bir anda büyük bir başarıya ulaşıyor ve Christopher’ın hayatı değişiveriyor. Ancak dünyanın gözü Christopher Robin’deyken tekrar aile olabilmenin bedeli ne olacak?

___

Çavdar Tarlasındaki Asi (2017) Rebel in the Rye IMDb 6.5

Hayranlardan kaçmak…

Çavdar Tarlasındaki Asi, Amerikan edebiyatının kurallarını yıkıp, yeniden tanımlayan J.D. Salinger’ın hayatını odağına alıyor. Öyküleri ile şöhrete kavuşan Sallinger’in inzivaya çekilmesi…

Efsanevi J. D. Salinger’ın dünyası, çağımızın en şöhretli, tartışılan ve bilmecelerle dolu yazarlarından birini şekillendiren deneyimleri gün yüzüne çıkaran bu filmle hayat buluyor. Renkli 20. Yüzyılın ortalarında, New York’ta geçen Çavdar Tarlasındaki Asi, genç Salinger’ın (Nicholas Hoult) sesini arayışının, sosyete meşhurlarından Oona O’Neill (Zoey Deutch) ile yaşadığı gönül ilişkisinin ve İkinci Dünya Savaşı cephelerindeki mücadelesinin izini sürüyor. Bunlar, ona bir gecede şöhretin -iyi ve kötü- kapılarını aralayan ve onu hayatının kalanında toplumdan uzak bir yaşam sürmeye iten başyapıtı Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı ortaya çıkaran deneyimlerdir.

___

Sid and Nancy

Sid ve Nancy (1986) Sid and Nancy IMDb 7.1

Göz önünde olmak…

Nancy Spungen, sayısız ünlüyü ağırlamış olan New York’taki Chealse Oteli’nde bıçaklanmış olarak bulunur. Sevgilisinin ölümü üzerine cinayet zanlısı olarak tutuklanan ünlü İngiliz punk grubu The Sex Pistols’ın solisti Sid Vicious sorgusu esnasında flashback ile anlatılan Nancy ve Sid’in hikayesi..

Londra’da Amerikalı bir groupie olan Nancy ile tanışan Sid, kendini Nancy’e kaptırınca gruptan uzaklaşmaya ve eroin kullanmaya başlar. Grubun dağılışından sonra da devam eden ilişkileri Nancy öldürülene kadar devam eder.

The Sex Pistols?a dair güzel ayrıntıların olduğu film, Alex Cox gibi punk kültürüne yakın bir yönetmenden tarafından, 80’lerin punk ruhuna sadık olarak aktarılmış. Sid ve Nancy?nin hikayesi, gerçekle kurgu arasındaki dengenin başarıyla sağlanarak anlatıldığı farklı bir biyografi.

___

Danny Collins

Danny Collins (2015) IMDb 7.1

Aileden uzaklaşmak…

Danny Collins 70’lerde ünlenmiş uslanmaz bir rock yıldızıdır. Bir gün Collins’in menajeri kendisine teslim edilmemiş bir mektupla gelir. Mektup, 40 yıl önce John Lennon tarafından Danny Collins’e yazılmıştır. Bu, Collins’in hayatını değiştirmesine, ailesini tekrardan keşfetmesine sebep olacaktır.

Bu komedi soslu drama filminde Al Pacino‘ya; Jennifer Garner, Annette Bening, Christopher Plummer, Bobby Cannavale, Melissa Benoist, Josh Peck gibi ünlü ve yetenekli oyuncular eşlik ediyor.

___

The Weather Man

Fırtınalı Hayatlar (2005) The Weather Man IMDb 6.6

Spikerin lanetli şöhreti.

Dave Spritz yaşadığı yer olan Chicago’da yerel bir kanalda hava durumunu sunmaktadır. İş alanında kariyeri yükselirken özel yaşamında mükemmeliyetçi bir yazar olan babası, nörotik eski eşi ve ayrı kaldığı çocukları ile ilişkileri tamamen inişe geçmiştir. Bir yandan nefret edilip bir yandan da çok sevilen Dave, her ikisini de pek farkında değil gibidir. Film tam da bunu hissetmeye başlamasını konu alıyor. Son derece çekici bir iş teklifi ile gelen bir adam, Dave’e o büyük soruyu sorar : New York’ta kalıp kariyerini yükseltmek mi yoksa ailesi ile evinde olmak mı?

____

Gençlik

Gençlik (2015) Youth IMDb 7.3

Koca bir kariyere karşın tek eserle-performansla anılmak!

Fred ve Mick iki eski arkadaştır. İki kafadar, yılların yorgunluğunu atabilmek için Alplerin kalbine doğru yolculuğa çıkarlar. Fred artık emekli olmuş bir besteci, Mick ise halihazırda projeler üretmeye devam eden bir yönetmendir. İkili, toplumun karmaşasından uzaklaşmak için adeta “sığındıkları” bu konforlu otelde hem kendi çocukları hem de yeni jenerasyonun eğilimlerine dair yeni bakış açıları edinirler. Özellikle Mick, bu otelde tanıdığı yeni insanları, yeni filminin öyküsüne taşımayı hedeflemektedir. Mick üretirken, birileri de Fred’in yeniden müzik kariyerine dönüş yapmasını beklemektedir.

____

S1m0ne

Simone (2002) S1m0ne IMDb 6.1

Sanalın gerçek şöhreti…

Bir zamanlar Oscar’a aday gösterildiği halde, artık eski ününü yitirmiş bir yönetmen olan Victor Taransky (Al Pacino), son filminin çekimleri sırasında, anlamsız kaprisler yapan baş kadın oyuncu Nicola Anders ile tartışır. Eski karısı ve stüdyo şefi Elanie tarafından işine de son verilen Victor’un, eski karısı ve kızı Lainey ile birlikte tekrar mutlu bir yaşam sürebilme umudu da suya düşer…

___

Truman Şov

Truman Şov (1998) The Truman Show IMDb 8.1

Sahibinin bilmediği şöhret…

Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır.

Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur.

İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor.

___

All About Eve

Perde Açılıyor (1950) All About Eve IMDb 8.3

Şöhret kapışması….

Margo Channing, yetenekli ve kariyer sahibi bir oyuncudur. Bir hayranı olan Eve Harrington onunla tanışmak için yanına gelir. Eve onun hayatını değiştirecektir, sekreteri olarak yaşamaya başlayan Eve’nin asıl istediği Margo Channing’in ta kendisidir.

___

Kalbini Dinle

Kalbini Dinle (2007) August Rus IMDb 7.5

Şöhretin sömürüsü…

Film bir müzik mucizesini anlatıyor. Lyla Novacek ünlü ve güzel bir viyolonselist, Louis ise gitar çalıp bir klupte vokal yapan biridir. Bu iki insan birbirlerini tanıdıklarında müziğin de ritmine uyarak aşık olurlar birbirlerine. Ancak çok farklı hayatları vardır ve ayrılmak zorunda kalırlar. Ancak Lyla hamiledir. Bir gün bir kaza geçirir, bebek kurtulur ama babası, onu kızına söylemeden başkasına evlat edinmesi için verir. Tek korkusu kızının kariyerine engel olacak bir durum gelişmesidir. Aradan on bir yıl geçtikten sonra küçük Evan, esas ailesinin onu beklediğine inanır ve onları bulmak üzere New York’a gider. Orada kendinde var olan müzik yeteneği onu başarıya taşırken aynı zamanda da başına dertler açacaktır.

____

Ya Ya Ya Şa Şa Şa (1985) IMDb 6.1

Şöhretin yeteneği öldürmesi…

Bir kapıcı çocuğunun aynı apartmandaki bir kıza aşkı ve futbol tutkusu üzerine ibret verici komedi filmi.

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse