‘Nû Jîn’ belgeseli Ağrı’da izleyiciyle buluştu

0
32

Kobanê’de DAİŞ çetelerine karşı görkemli bir direniş sergileyen YPJ savaşçılarının mücadelesini konu alan “Nu Jîn” belgeseli, Ağrı’da izleyici ile buluştu. 

Kobanê’de DAİŞ çetelerine karşı görkemli bir direniş sergileyen YPJ savaşçılarının mücadelesini konu alan “Nu Jîn” (Yeni Yaşam) belgeseli, Ağrı’da izleyici ile buluştu. Yönetmenliğini Veysi Altay’ın yaptığı ve Kobanê direnişinde yaşamını yitiren Viyan Peyman ile Sedat Topçu’ya adanan belgesel, Sema Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gösterildi. Gösterime, HDP Ağrı milletvekilleri Leyla Zana, Dirayet Taşdemir, Berdan Öztürk ve STK temsilcilerinin yanı sıra birçok yurttaş katıldı. Saygı duruşunun ardından seyredilen belgesel, izleyicilerin beğenisini topladı. 

Gösterimin ardından kısa bir konuşma yapan Leyla Zana, Kürt halkının tarihinin hep direniş ile geçtiğini söyledi. Kürt gençlerinin kendilerini feda ederek dünyaya kabul ettirdiğini aktaran Zana, “Bu çeteler sadece bir devletin değil dört devletin iş birliği ile Kürtlere saldırdı” dedi.

Yönetmen Altay ise Kobanê direnişinin Kürdistan’ın var ile yok olma mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Bu belgeselde röportaj yaptığım birçok kahraman şehit oldu. Kobanê özgürleşti ama yüzlerce arkadaşımız şehit oldu” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay, yönetmen Altay’a plaket ve çiçek verdi. 

(aht-gka/fç/pu)

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse