‘Nar’ mevsimi bitti

0
72
 • Ayşen Güven
 • Bu yılki temasını “Barış için sinema” olarak belirleyen 3. Nar Film Festivali 2-7 Mayıs tarihleri arasındaki maratonunu tamamladı. Beş günde on bine yakın sinemaseverle buluşan festival, 41 yerli, 11 yabancı, 12 uzun metraj kurmaca, 29 belgesel, 11 kısa film gösterimi yaptı.

  Türkiye sinemasından Zeki Demirkubuz, Onur Ünlu gibi usta yönetmenleri son filmleriyle ağırlayan festival, Murat Özçelik, Hüseyin Aydın, Nejla Demirci, Deniz Koçak, Ömer Ceylan gibi bugüne dair bircok meseleye dokunan başarılı belgesel film yönetmenlerini de Antep’e getirdi.

  Çok sayıda gazeteci ve sinema eleştirmenin yakından izlediği festival Jin, Gözetleme Kulesi, Tepenin Ardı, Yük, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Yeraltı gibi bu yıla ve geçtiğimiz yıla damgasını vuran filmlerin gösterimlerini de yaptı. Kısa film, uzun metraj yahut belgesel bütün filmlerin kalabalık salonlarda gösterildiği festivalde

  yönetmen ve oyuncularla da oldukça keyifli söyleşiler gerçekleştirildi.

   

  Bunlardan ikisi Anteplilerin anlaşılan çok beklediği ve gösterimde salonu merdivene kadar dolduran, söyleşi kısmının bitirilmek istenmediği Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü filmleri oldu.

  Son filmini vizyona sokmayarak tek kopyasını Türkiye’yi dolaştıran Onur Ünlü ile seyirciler sohbet etti. Bu filmi yaparken delilikle ilgili sınırları düsündüğünü anlatan Ünlü, fantastik bir film yapmadığını, yalnızca fantastik öğeleri kullandığı filminin karakterlerininse gayet gerçek olduğunu söyledi. Filminin taşrada geçmesi üzerinden gelen bir soru üzerine Ünlü, taşradan kaynaklanan değil insan olmaktan kaynaklanan bir sıkıntıyı dert edindiğini paylaştı.

  Antep’in başka başka vesilelerle daha önce de misafir ettigi Zeki Demirkubuz’un gelişi de büyük ilgi gördü, yönetmenle söyleşi salondan taşarak epey devam etti. Bol esprili başlayan Demirkubuz söyleşisinde, insan doğasını anlamak için film yaptığını anlattı. Filmlerini akıl almaz bulunmasını da anladığını söyleyen Demirkubuz, ne kadar akıl almaz hayatlar yaşadığımızı da hatırlattı. Aşk üzerine gelen sorular üzerineyse Demirkubuz, “ihanet etmek istemeyen insanın icadıdır aşk” yorumunu yapti. Antep’ten akilda kalan daha birçok notla bir festival daha geçti. Kahvecisinden, otelcisine, rehberinden, belediyesine, kebapçısına kadar bütün bir kenti seferber eden bir heyecanla.

  Öyleyse “Nar” mevsiminde yeniden buluşmak üzere… (Antep/EVRENSEL)

   

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse