Mustafa Dok Röportajı

0
6
REKLAM    

Mustafa Dok önce kısa filmleriyle sinema dünyasına adım attı. Ödüllü kısa filmlerinin ardından, sinema yolculuğuna yapımcılık da eklendi. Uzun yıllardır Berlin’de yaşayan sinemacı, bugüne kadar İnan Temelkuran’ın “Made in Europe”, Aydın Sayman’ın “Jan Jan”, Murat Saraçoğlu’nun “Yangın Var”, Pelin Esmer’in “11’e 10 Kala” ve “Gözetleme Kulesi”, Reha Erdem’in henüz yapım aşamasında olan “Şarkı Söyleyen Kadınlar”’ı gibi pek çok önemli yapımda yapımcı olarak yer aldı.

 

Sinemaya olan ilginiz nasıl başladı?

Belki çok klasik gelecek ama çocukken küçük kasabalarda neredeyse yok denecek kadar az olan sinema kültürünün son demlerini çok yoğun ve içten yaşadım. Bunu takip eden yıllarda ise taşradaki ortalama her sinema izleyicisi gibi ben de video filmler üzerinden sinema ile olan bağımı sürdürdüm. Ailemin ufak bir video kiralama dükkanı vardı. Bir yandan aileme yardım ediyor, diğer yandan dükkanda kiraladığımız bütün filmleri bıkmadan teker teker izliyordum. Sinemaya asıl ilgim böyle başladı.

Türkiye’de yapımcılık yapmak ile yurt dışında yapımcılık yapmak arasında bir fark görüyor musunuz?

Son zamanlarda Türkiye`de ortaya çıkan bağımsız sinemacılık ile yurt dışındaki yapımcılık arasında çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Yurt dışında ve Türkiye’de kendi imkanları veya sadece fonlardan destek alarak film çekimlerini sürdürebilen yapımcılar var. Bu anlamda, Türkiye’de ve yurt dışındaki diğer ülkeler arasında çeşitli fonlardan para bulmak açısından farklar olduğunu biliyorum.

Son yaptığınız projelerden bahseder misiniz?

En son, Pelin Esmer`in yönetmenliğini üstlendiği “Gözetleme Kulesi” adlı filmde ve Reha Erdem`in “Şarkı Söyleyen Kadınlar” isimli filminde beraber çalıştık. Her iki filmin de çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

İyi bir yapımcı olmanın kriterleri nelerdir?

İyi bir yapımcı olabilmek için öncelikle çok iyi bir organizasyon kabiliyetine sahip olmak, sürdürülen projeye kesinlikle inanmak, projeye ait prosedür işlemlerini aksatmadan düzenli yapmak ve tüm bunlar için sabırlı olmak gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca, iyi bir senaryo ve kaliteli projelerde çalışabilmek için ciddi bir öngörü yeteneğine sahip olmak gerekiyor.

Yönetmenliğinizi yaptığınız kısa filmlerin yurt dışında pek çok ödüller aldığını biliyoruz. Önünüzde başka yönetmenlik projeleri var mı?

Evet, bu konuda birtakım planlarım var ama maalesef son zamanlarda yapımcılık kimliğimden kurtulup kendi projelerime zaman ayıramıyorum. Yine de, ilerleyen dönemlerde yönetmen olarak tekrar kamera arkasına geçeceğimi umuyorum.

Bu röportajı gerçeklerştirdiğimiz Mustafa Dok’a çok teşekkürler…

Mustafa Dok Sayfası İçin Tıklayınız

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse