Muhalif sinema yaratılacak

0
100

 

Nar Bilim Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlen 3. Nar Film Festivali başladı. Festival kapsamında Antep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde “Sinema ve barış” konulu panel düzenlendi. Panele; yazar-eleştirmen Vecdi Sayar, Evrensel Kültür Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nuray Sancar, Film Arası dergisinin yazarlarından Gökşen Aydemir konuşmacı olarak katıldı. Panelde ilk olarak söz alan Sancar, “Yaşadığımız ülkede 30 yıldır mücadele eden Kürt halkına doğru dürüst yer verilmedi. Bu konuda filmlerin olmaması çok kötü bir durumdur. Şu anda bilinmelidir ki bugün ülkede Kürtlere yönelik ırkçı filmlerin yapılmaması Kürtlerin verdiği mücadeleyle olmuştur” dedi. Sancar, barışın sadece barış filmleri yapılarak gelmeyeceğini, bu paralelde toplumsal zihniyetin değişmesi gerektiğini de vurguladı.

Sinema toplumu yönlendiriyor

Yazar-eleştirmen Vecdi Sayar ise, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, barış ve sinema arasında çok sıkı bir bağın olduğu değerlendirmesi yaptı. Sinemanın toplumu yansıttığı ve onu biçimlendiren bir kitle iletişim aracı olduğunu dile getiren Sayar, barışın kendilerinin hayatında çok temel bir durum olduğunu ifade etti. Sinemanın izleyiciyi olumlu ya da olumsuz da etkilediğini aktaran Sayar, yıllardır birçok yönetmenin barışı işlediğini ifade etti.

Sosyal gerçekler yansıtılmıyor

Film Arası dergisi yazarlarından Gökşen Aydemir de sinemanın siyasi iktidarın ideolojisi dahilinde geliştiğine vurgu yaptı. Türkiye’de sosyal gerçeklikleri yansıtan filmler yapılmadığını ifade eden Aydemir, Türkiye’de sinemanın ne kadar bağımsız olduğunu tartışmaya açmak gerektiğini dile getirdi. Aydemir, “Genç Kürt yönetmenler ‘Sinema olmasaydı dağa çıkardık’ diyorlardı. Çünkü yıllardır katledilen bir halkın acılarını gösterebilecekleri bir ortamları yoktu. Son zamanlarda biraz olsun bunu işleyebildiler. Onlar Türkiye’de bağımsız bir sinema olmadığı için muhalif bir sinema yaratmak istiyorlar. Artık gelinen bu süreçte ırkçılığı aşılayan filmlerin yayından kalkması gerekiyor” dedi.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse