Mor perde açılıyor

0
87

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 14. yolculuğuna “Kadın Dayanışması Yaşatır” şiarı ile çıkıyor. Bu yıl dünyanın farklı yerlerinden 300’e yakın başvuru alan festivalde 70’den fazla film izleyiciyle buluşacak. 12-20 Mart tarihleri arasında yapılacak festivalde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da kadınların sinemasına özel bir toplu gösterim de bulunuyor.

Festival bu yıl da yeryüzünün dört bir yanından kadınları, umutsuzluktan umut çıkaran filmleri ve atölye, panel, söyleşi gibi etkinliklerle sözlerini buluşturacak. Festivalin detaylarına ilişkin bilgi veren Filmmor Kadın Kooperatifi Kurucusu Melek Özman, “Filmmor bütün yıl boyunca kadın cinayetleri konusuna yer verdi. Bu yüzden de festivalde ‘kadın cinayetleri gerçekten önlenebilir ve bu konuda yeter ki devlet ile yargı üzerine düşeni yapsın’ diyerek başladık” dedi.


Yüzümüzü Ortadoğu’ya döndük

Festivalde iki toplu gösterim olacağını belirten Özman, Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınların sinema filmleri bölümlerinin olduğunu belirterek, “Dünya’da herkes gözünü Ortadoğu’ya dikmiş. Filmmor olarak biz yüzümüzü kadınlara ve Ortadoğu’ya döndük” dedi. 

 

30 dilde 70 film

Festival kapsamında 30 dilde 70’i aşkın filmin 7 şehirde farklı kadınlarla buluşacağını vurgulayan Özman, feminist sinemanın sadece film sergilemek olmadığını kadınların 5 bin yıldır söylemediği düşleri, umutları ve çabalarının ortaya çıkması anlamına geldiğini söyledi. Feminist sinemada kadınlara dair her şeyin içinde yer aldığını belirten Özman “Biz kadınlar filmde, kitapta ve kürsüde çok fazla söz alamıyoruz. Söz alınca da söyleyecek çok sözümüz oluyor. Bunların hepsi 14’üncü Filmmor Kadın Film Festivali’nde olacak” diye konuştu. 

 

Yeni bölümler

Festivalde her yıl yer alan “Kadınların Sineması“, “Kendine Ait Bir Cüzdan” ve “Cins-Cinsiyet-Cinsiyetler” bölümlerine bu yıl “Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır”, “♀ Video-Art Seçkisi”, “Kadınlar Vardır” bölümleri eklendi.

14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarışmasız olmakla birlikte özel bir ödül verecek: Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü. Kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlere verilen bu dayanışma ödül, 2013’de Zeynep Oral’ın “Ben, Sen, O” filmine, 2014 yılında ise Bağımsız Kadın İnisiyatifi’nin yaptığı “Arkadaşımı Merak Ediyorum” filmine verilmişti.


7 şehre kadın filmleri

14’üncü Filmmor Kadın Film Festivali İstanbul’un yanısıra, Hatay, Adana, Bodrum, Mêrdîn, İzmir, Wan’da da sinemaseverlerle buluşacak.  

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse