Momi (Büyükanne)

0
119

2000 / Betacam Video / Kurmaca / Renkli / 25 dk / Hemşince

Yönetmen: Özcan Alper
Senaryo: Özcan Alper, Özkan Küçük
Görüntü Yönetmen: Aleksi Petridi, Özkan Küçük
Kurgu: Özcan Alper, Özkan Küçük
Müzik: Faruk Bucak, Mübin Dünen, Ahmet Tabar, Ersin Çelik
Oyuncular: Nogay Alper, Burcu Ustabaş, Mommed Karaibrahimoğlu, Hatice Yenigül
Özet:
Doğu Kaçkar Dağları’nda, 3000 metrede bir Hemşin yaylası: Susuzyurt. Uzun Ağustos günlerinde yaylada, her gün bir öncekinin aynısıdır. En büyük tutkusu ata binmek olan 13 yaşındaki Marte, bir gün dere kenarında, aşık olduğu komşu kızı Lusnika’yla karşılaşır. Marte’nin tek sırdaşı 30 yaşındaki, gözleri görmeyen Mommed’dir. Marte’nin büyükannesi, yani “momi”si, günün birinde ona, birşey gerçekten çok isterse onu elde edebileceğini söyler …

Özcan Alper’in yönettiği ve senaryosunu kendi öyküsünden, Özkan Küçük’le beraber kaleme aldığı MOMİ, yok olmaya yüz tutan ve Ermenice’nin bir lehçesinden türediği kabul edilen Hemşin dilinde çekilmiş ilk film. Filmi gerçekleştirenleri özellikle biraraya getiren de dillerini ve ait oldukları kültürü yaşatma güdüsü. Aslen Ermeni soyundan gelen Hemşinliler, 17. yüzyılında, Osmanlı yönetiminde Müslüman olmuşlar. Ancak kendilerini ne Ermeni, ne de Türk olarak görüyorlar; “Biz Hemşinliyiz” diyorlar. 
Film, Doğu Kaçkarlar’da 3000 metre irtifada, Artvin ile Ardahan sınırındaki Susuzyurt yaylasında çekildi. Tamamı 4 kişiden oluşan film ekibi zorunlu olarak 5 günlük bir iş programıyla çalıştı. Tüm oyuncular köy halkı içinden seçildi. Film, ekibin gönüllü birlikteliği ve çevreden alınan küçük ekonomik katkılarla gerçekleştirildi.
Yönetmenin akrabalarının ve yayla halkının destekleriyle, normalde çok daha zor olacak şartlarda, nispeten rahat çalışıldı. En büyük sorun elektriğin olmayışı ve ertesi günün çekimlerini düşünecek, tartışacak zamanın bulunmamasıydı. Kendisi de Hemşince’yi hiç Türkçe konuşmayan büyükannesinden öğrenen Alper, “dilleri taşıyan büyükannelere” ifhaf ettiği bu ilk filminde, bugün sadece birkaç köyde konuşulan ve yavaş yavaş yok olan Hemşin kültürünü tanıtmayı amaçlıyor. Böylelikle bilmemekten gelen önyargıların ve nefretin önüne geçilebileceğine inanıyor. “Artvin’de Gürcüler, Lazlar ve Hemşinliler bir arada yaşar. Birbirlerini tanır ve sayarlar. Herkes kendi kültürünü yaşar, ancak kimse Kürt’sün, Gürcü’sün ayrımı yapmaz.”

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse