Moda Dünyasını Odağına Alan 10 Film

0
71

Kelime anlamıyla moda, göreneğe bakarak daha kısa süreli olan, çabuk değişebilen, öykünme yoluyla yayılan geçici davranış, giyim ve yaşam biçimi olarak tanımlanır. Modanın bir yaşam biçimi olarak kabul edilmesi, yüzyıllardır süregelen bir alışkanlığın devam ettirilmesine de dayanır.

Modanın gelişme sürecine bakıldığında Antik Roma ve Ortaçağ dönemlerine kadar izleri sürülebilmektedir. Ekonomik ve sosyal değişimler sonucu oluşan moda, farklı şekillerde tanımlansa da birçok toplum için statü ve gelenekler ile direkt olarak ilişkilendirilmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Moda sandığımız birçok şeyin hayatın kendi bünyesinden geldiği anlaşılır.” sözlerinden ilham alarak hazırladığımız bu listede, moda dünyasının zaman içerisindeki değişimine, insan karakterini işleyişine ve getirdiği birçok yeniliklere dikkat çekmek istedik.

Moda yayıncısı Maggie Prescott fotoğrafçı Dick Avery’den yeni bir yüz bulmasını ister. Dergi ekibiyle birlikte şans eseri çekim yapmak için gittikleri Greenwich Village’daki bir kitapçıda çalışan Jı’yu kimse farketmez. Oysa bu kitap kurdu, ‘entel’ kızın eşi bulunmaz havası ve güzelliği Dick’in gözünden kaçmamıştır. Dick Maggie’yi ikna eder. Jo’yu da Paris’te yeni koleksiyonlarla yapacakları moda çekimlerinde modellik yapmak üzere kandırır ve yola çıkarlar. Elbette genç kadını Paris’e gelmeye iten asıl sebep bu sanat şehrinin onu çekmesidir, modellik ise, ödenmesi gereken küçük bir bedel ve biraz macera. Ancak Jo burada giderek içindeki kadını keşfederken, Dick de güzel kıza aşık olmaya başlayacaktır.

Yönetmen Stanley Donen ve Audrey Hepburn’ü bir kere daha buluşturan Funny Face, aslında Gershwin’in ünlü Broadway müzikalinden uyarlanmış bir film. Başrol oyuncusu Fred Astaire’in bu müzikalin de yıldızlarından olması hem ilginç hem de yerinde bir tesadüf.

1957 yılında, henüz 21 yaşında olan üstün yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Christian Dior ansızın hayatını kaybettikten sonra işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır. Film, genç modacının Yves Saint Laurent markasını adım adım ortaya çıkarttığı dönemde yaşadığı olaylara çarpıcı bir dille anlatıyor

Jalil Lespert’in yönetmenliğinde çekilen film, Laurence Benaïm’in kitabından Jacques Fieschi, Jalil Lespert ve Marie-Pierre Huster tarafıdan beyzperdeye uyarlandı. Başrol Yves Saint Laurent’i ise Pierre Niney canlandırıyor.

Derek Zoolander, yakışıklı ve zeki bir modeldir, magazin dünyasını atlatarak üç yıl üst üste en iyi model seçilerek ününe ün katmıştır. Fakat yeni yüzler aranmaya başlanmış ve en iyi modelliği Hansel’e kaptırmıştır. Bu hayal kırıklığını kaldıramayan Derek, zeki olduğunu da ispat etmek ister. Ailesinin yanında iş bulmak ister fakat beceremez, mecburen yine eski hayatına döner fakat bu sefer sadece yakışıklığı ile değil aklı ile de kendini ispatlayabileceğini savunur. Ancak bu sefer terörist Katinka’nın kendisi üzerindeki kötü oyunlarının kurbanı olmaya yaklaşır.

Ben Stiller, başrolünü üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda da oturuyor. Başarılı oyuncuya filmde Owen Wilson eşlik ediyor. Filmin devam halkası 2016 yılında yine Ben Stiller imzasıyla beyaz perdede seyirciyle buluşmuştu.

İngiliz modasının kalbinde yer alan ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril, kendilerine özgü tarzları ile ülkenin önde gelenlerini giydirmektedir. Müzmin bir bekar olan Woodcock, hayatına giren kadınlarla arkadaşlık etmekte, onlardan ilham almaktadır. Genç, iradeli bir kadın olan Alma Reynolds’ın karşısına çıktığında ise işler değişir. Genç kadın Reynolds’un aklının başından alır ve kısa sürede onun ilham perisi olur. Reynolds’un kontrollü ve düzenli hayatı aşk kapısını çaldığında alt üst olur.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde 3 Oscar ödüllü aktör Daniel Day-Lewis, modacı Charles James’i canlandırıyor.

Yönetmen koltuğunda Nicolas Winding Refn’in oturduğu filmin senaryosunu Senaristler, Mary Laws, Polly Stenham ve Nicolas Winding Refn kaleme alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Elle Fanning, Christina Hendricks Keanu Reeves ve Bella Heathcote gibi isimler yer alıyor.

Moda dünyasının kalbi Paris’te atmaktadır ve burada yapılan defileler her zaman büyük yankılar uyandırmaktadır.
İşte böyle bir moda haftası dolayısıyla bir araya gelen birbirinden ünlü tasarımcılar, gazete muhabirleri, mankenler, magazin yazarları ve fotoğrafçılar arasında birbirleriyle ilgisi olmayan çeşitli olaylar yaşanmaktadır. Bu kadar ünlü kişi bir araya gelince ve adeta herkesin gözü önünde cereyan etmeye başlayan bu anlaşmazlıklar, kaçamaklar, gizli gizli yürütülen bir takım çalışmalar da anında dünya basınının en öncelikli haberleri olarak gözler önüne serilmektedir.

Başrolünde Julia Roberts’ı izlediğimiz filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Robert Altman üstleniyor.

Hayatın anlamını alışveriş yapmakta bulan Rebecca Bloomwood, New York’un şımarık tayfasındandır. Neşesini keyfini hiç kaybetmeyen Rebecca’nın şu hayattaki en büyük gayesi idol olarak gördüğü moda dergisine kapağı atmaktır. Ancak bu kolay olmayacaktır. Ama sonunda bu dileğine yaklaşır, aynı yayın grubundan olan bir finans dergisinde bir köşe kapmıştır. Bu köşenin konusuysa az parayla çok alışveriştir. Fakat bu konu onun için gerçekten zordur. Finans dergisinde okurlara hesaplı para harcama (az parayla çok alışveriş) öğütleri veren ama aslında uslanmaz bir alışverişkolik olan Rebecca Bloomwood rolünü Wedding Crashers ve Definitely, Maybe’nin güzel yıldızı Isla Fisher’ın oynadığı filmde finans dergisi editörü Luke Brandon rolünde Hugh Dancy kamera karşısına geçti.

Jane Austen’in 1815 tarihli romanı Emma’dan esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan film, Beverly Hills’de yaşayan bir grup gencin dünyasını izleyiciyle buluşturuyor. Cher Horowitz okuduğu lisenin en popüler kızıdır ve çevresindeki hemen herkes ona hayranlık duymakta ve giyim stilini anbean takip etmektedir. Cher’in en büyük zevki çekingen ve içine kapanık görünen öğrencileri tespit edip onların görünümünü değiştirmektir. Böylece yardım ettiği herkes bambaşka birine dönüşür ve hayatı tamamen değişir. Cher’in son ‘projesi’ Tai isimli asosyal sınıf arkadaşıdır. Ne var ki bu süreç hepsinin hayatlarında yeni bir sayfa açacaktır.

90’ların ikonik filmlerinden olan Clueless’ın yönetmenliğini Amy Heckerling üstleniyor.

New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Güçlü ve sofistike bir kadın olan Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly’nin ikinci asistanı olarak çalışmaya başlar. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir.

David Frankel’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt, Gisele Bündchen gibi yıldız isimler yer alıyor.

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

Başrolünü ünlü fransız oyuncu Audrey Tautou’nun üstlendiği filmin yönetmenliğini Anne Fontaine üstleniyor.

Eylül Sayısı (R.J. Cutler, 2009)

Valentino: Son İmparator (Matt Tyrnauer, 2008)

Model (Mads Matthiesen, 2017)

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne