Mısır’daki Siyasi Kaos Cannes Festivali’nde

0
26

Mısır’da Muhammed Mursi’nin darbe ile indirilmesi sonrası çıkan siyasi kargaşa Cannes Film Festivali’ne klostrofobik bir film ile dahil oldu.

Tamamı seküler devrimciler ile Müslüman Kardeşlerin destekçileriyle tıka basa doldurulmuş bir polis aracında geçen filmde, aracın içerisine hapsedilmiş insanların gözünden Kahire’de Arap Baharı sonrası patlak veren ayaklanmaları seyrediyoruz.

Yönetmen Mohamed Diab, Arap Baharı’nın çabuk biten umut dolu ortamı sonrası özellikle Kahire’yi saran kaosu Cannes’e taşımak istemiş. Yönetmen film konusunda belli korkularının olduğunu belirtiyor, hepimizin de bildiği üzere Mısır’daki otoriter rejim kendilerine dair hiçbir eleştirel düşünceyi kabul etmiyor ve hemen cezalandırıyor. Diab birçok sanatçının hapse atıldığını ve sayının gittikçe yükseldiğini bu yüzden kendi adına korktuğunu ifade ediyor. Diab’ın filmi Cannes’in resmi bir bölümü olan Un Certain Regard’ın açılışını yaptı.

Kahire 678

Diab 2010’daki Cairo 678 filminde ise Kahire sokaklarını saran kadınların artık sıkça maruz kaldığı cinsel istismar konusunu ele almıştı. Son filmi ‘Clash’i yaparken Diab artık paranoyak olmaya başladığının altını çizerek, “Mısır’da herkes artık bu filmi görebilir, provokatif olduğunu düşünebilir ve rahatlıkla size dava açıp sizi hapse attırabilir.” Diab artık devrimci arkadaşlarıyla iletişimi koparmış ve sosyal medyada politika konuşmaya son vermiş.

Filme dönecek olursak, film 2013 ordunun darbesi ile devrilen Muhammed Mursi sonrası sokakları saran korkunç kargaşayı anlatıyor. Hüsnü Mübarek’i iki yıllık sokak mücadelesi ile bitiren Mursi taraftarları ile Müslüman Kardeşlerin yıkılmasını kutlayan herkesi polis araçlarına tıkayan bir sistemi izliyoruz filmde. Polis aracında bulunan iki tarafında insanları gerektiğinde cep telefonlarını ya da sularını paylaşmak zorunda kalırlar. Etrafta uçuşan kurşunlardan ve çetelerin saldırılarından ancak birbirlerine kenetlenerek kurtulabileceklerini anlarlar.

Yönetmen Diab, “Bu filmde herkesin fikrini ortaya koymak istedim, sadece benimkini değil. Aracın içinde 25 insan var ve hepsi gördüğüm birçok kimliği temsil ediyor. Gerçek insanlar onlar.

Kaynak: http://www.yourmiddleeast.com/culture/egypts-turmoil-comes-to-cannes-festival-in-claustrophobic-new-movie_40829

Çeviri: Elif Şimşek

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse