Mezopotamya Sinema Atölyesi

0
74

Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Mezopotamya

Sinema Atölyesi’nin çalışmaları devam ediyor.

Dört dönemdir açtığı temel sinema atölyelerinin yanı sıra proje atölyesi çalışmalarını da sürdürüyor. Mezopotamya Sinema Atölyesi başvuruları 8 Kasıma kadar uzatıldı. Mezopotamya Sinema Atölyesinin programı da belli oldu. Geçen yıl proje atölyesi kapsamında çekilen 6 kısa filmden Qapsûl (Kapsül) ve Bihuşta Zebeşan (Karpuz Cenneti), bu yıl 50. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kısa film kategorisinde yarıştı ve Bihuşta Zebeşan (Karpuz Cenneti) 50. Altın Portakal’da en iyi kısa film ödülü aldı. Film gösterimleri, paneller ve seminerlerin gerçekleştirileceği atölyelere sinema sanatına emek veren, alternatif ve devrimci sinemanın önemli isimleri katılıyor.


Atölyeden sinemaya 
Sinemaya ilgi duyan herkesin katılacağı atölyelerde senaryo, kurgu, kamera ve film çekmeyi öğrenmek isteyenlerin teorik ve uygulamalı dersler alacağı belirtildi. 6 ay sürecek atölyeler kapsamında öğrenciler piyasa ve ticari koşullardan bağımsız üretim yapabilme imkanı yakalayabiliyor. Ayrıca atölye kapsamında öğrencilerin yazdıkları senaryolardan bir tanesinin seçilerek filme çekileceği de ifade edildi.

Sinemanın her alanında ders

Alanında uzman kişilerin atölyelerde sinemanın bir çok alanında dersler vereceği kaydedildi. Dersler kapsamında Senaryo Yazımı/Öykülemede Biçim: Hüseyin Kuzu, Türkiye Sinema Tarihi: Zahit Atam, Ahmet Soner, Dünya Sineması/Sinemada Akımlar ve Film Çözümlemeleri: Metin Gönen, Kürt Sineması: Kazım Öz, Zahit Atam, Zeynel Doğan, Belgesel Sinema: Enis Rıza, Thomas Balkenhol, Suncem Koçer, Kazım Öz, Sinemada Brecht Estetiği: Mutlu Parkan, Anlatıda Üçüncü Yol/Biyokomünal: Kemal Orgun sunumlarını gerçekleştirecek. 15 günde bir yapılacak seminerler kapsamında ise Yönetmen Özcan Alper, Sırrı Süreyya Önder, yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve Veli Kahraman bilgilerini paylaşacak.

KÜLTÜR SERVİSİ

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne